Delta Force

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Delta Force
1st Special Forces Operational Detachment
Ilustracja
Historia
Państwo  Stany Zjednoczone
Sformowanie 1977
Dowódcy
Pierwszy Charles Beckwith
Działania zbrojne
Inwazja na Panamę;
I wojna w Zatoce Perskiej;
Wojna domowa w Somalii

Wojna w Afganistanie;
II wojna w Zatoce Perskiej

Organizacja
Kryptonim Delta
Dyslokacja Fort Bragg
Formacja Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych
Rodzaj wojsk siły specjalne
Podległość Połączone Dowództwo Operacji Specjalnych

Delta Force (ang. 1st Special Forces Operational Detachment-Delta – 1st SFOD-D – Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych) – amerykańska jednostka specjalna, utworzona w 1977 roku przez pułkownika Charlesa Beckwitha, wzorowana na brytyjskiej Special Air Service (SAS). Pułkownik brał udział w programie wymiany oficerów z brytyjską jednostką specjalną. Jest częścią Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych.

Stacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej.

Nazwa „Delta” została zaczerpnięta przez samego pułkownika z operacji w Wietnamie o takim kryptonimie, w której brał on udział.

Obsadę na ogół stanowią byli rangerzy, „zielone berety” oraz żołnierze ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej i 82. Powietrznodesantowej, lecz przyjmowani są również żołnierze z innych jednostek amerykańskich – komandosi tej formacji wyspecjalizowani są w akcjach odbijania zakładników, głównie z uprowadzonych samolotów. Jednostka specjalizuje się w działaniach CT poza granicami kraju. Składa się z trzech szwadronów: A, B, C; każdy z nich w zależności od potrzeb misji może być podzielony na mniejsze jednostki.

Delta współpracuje m.in. ze 160 Pułkiem Lotniczym Operacji Specjalnych (160th SOAR), brytyjskim SAS, niemieckim GSG 9 i polskim GROM.

Jest najlepiej wyposażoną jednostką specjalną na świecie: sprzęt, który otrzymuje jest najnowocześniejszy, jako pierwsza testuje prototypy w akcjach, część broni i sprzętu jest konstruowana tylko na jej potrzeby.

Jedną z najsłynniejszych akcji jednostki jest nieudana próba odbicia zakładników w ambasadzie amerykańskiej w Teheranie w 1980 roku.

Udane operacje Delty to:

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Pistolety:

  • Specjalnie zaprojektowana dla nich wersja Colta 1911 (8 naboi w magazynku)
  • Odmiany Para-Ordnance

Pistolety maszynowe:

  • Odmiany MP5 (np. MP5SD6, MP5A3)

Karabiny:

Różne odmiany rodziny AR-15:

Karabiny maszynowe:

Karabiny wyborowe

Strzelby:

Granatniki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]