Przejdź do zawartości

Instytut Badań Naukowych nad Związkiem Radzieckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Badań Naukowych nad Związkiem Radzieckim
Institut zur wissenschaftlichen Erforschung der Sowjetunion
Data założenia

1936

Data likwidacji

1945

Państwo

 III Rzesza

brak współrzędnych

Instytut Badań Naukowych nad Związkiem Radzieckim (niem. Institut zur wissenschaftlichen Erforschung der Sowjetunion, nieoficjalnie Wannsee-Institut, nazwa kodowa Institut für Altertumsforschung[a]) – niemiecka sowietologiczna instytucja naukowo-badawcza w okresie III Rzeszy.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Instytut został utworzony przez Reinharda Heydricha w ramach Sicherheitsdienst (SD) w 1936. Mieścił się w willi zmarłego przemysłowca Franza Oppenheima przy ulicy Großer Wannsee, w dzielnicy Wannsee – stąd nieformalna nazwa – w Berlinie. Na początku 1937 instytut otrzymał zbiór specjalistycznych publikacji i prac naukowych skonfiskowanych przez Gestapo Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Dyrektorem został gruziński emigrant Michael Achmeteli, wykładający we wrocławskim Osteuropa-Institut Breslau. SD finansowało instytut z pieniędzy skonfiskowanych Żydom.

Naukowo instytucja była podporządkowana Uniwersytetowi Fryderyka Wilhelma, skąd rekrutowano znaczną część pracowników. Wśród nich byli też Niemcy bałtyccy i biali emigranci rosyjscy. Instytut przygotowywał comiesięczne raporty dotyczące sytuacji w ZSRR, które były przedstawiane reichsführerowi SS Heinrichowi Himmlerowi. W 1940 Instytut Wannsee podporządkowano wywiadowi zagranicznemu, czyli Departamentowi VI Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. W parku obok willi zainstalowano anteny, które odbierały radzieckie transmisje radiowe. Po ataku wojsk niemieckich na ZSRR (22 czerwca 1941) część pracowników naukowych przydzielono do grup operujących na podbijanych terenach.

W wyniku coraz silniejszych bombardowań Berlina przez lotnictwo alianckie instytut został przeniesiony, we wrześniu 1943, do zamku Plankenwarth koło Grazu. Ewakuacja trwała kilka miesięcy, tak że zaczął on w pełni funkcjonować dopiero na początku 1944. Nowym dyrektorem instytutu mianowano Hansa Kocha. W dotychczasowej lokalizacji utworzono komórkę organizacyjną poświęconą „pracy na Wschodzie” (Ostarbeit).

Po zakończeniu wojny materiały i dokumentacja instytutu została przekazana Organizacji Gehlena.

Działalność

[edytuj | edytuj kod]

Działalność instytutu tworzyła naukowy fundament działań niemieckich na okupowanych ziemiach Związku Radzieckiego. Przejawiała się ona głównie w publikowaniu prac i broszur dotyczących różnych aspektów życia w ZSRR. Tworzyli je również naukowcy pochodzący z ZSRR, którzy podjęli kolaborację z Niemcami, jak Nikołaj Poppe. Działania instytutu skupiły się przede wszystkim na, prowadzonych pod patronatem Unternehmen Zeppelin, szkoleniach sabotażowo-dywersyjnych i wywiadowczych dla agentów rekrutujących się spośród obywateli ZSRR, którzy byli następnie przerzucani za linię frontu.

  1. Instytut Badań Naukowych nad Starożytnością

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]