Instytut Gospodarki Nieruchomościami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Gospodarki Nieruchomościami
Państwo

 Polska

Siedziba

Katowice, ul. Mickiewicza 29

Data założenia

2005

Prezes zarządu

Arkadiusz Borek

brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Gospodarki Nieruchomościami – powstał w 2005 r. z inicjatywy organizacji pozarządowych i uczelni związanych z gospodarką nieruchomościami, efektywnością energetyczną oraz ochroną środowiska.

Główną domeną działalności Instytutu w początkowych latach funkcjonowania była edukacja i przygotowanie praktyczne osób ubiegających się o nadanie państwowych licencji zarządcy nieruchomości oraz licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Zgodnie z zapisami w Krajowym Rejestrze Sądowym organem sprawującym nadzór nad Instytutem Gospodarki Nieruchomościami jest właściwy minister, co obliguje Instytut do składania corocznych sprawozdań i zobowiązuje do wykonywania rzetelnych i na najwyższym poziomie merytorycznym opracowań związanych z gospodarką nieruchomościami.

Prezesem Zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami od roku 2005 jest mgr inż. Arkadiusz Borek. W 2017 roku skład Zarządu został poszerzony o wiceprezesa Zarządu, którym została Edyta Koster[1].

Działalność Instytutu Gospodarki Nieruchomościami[edytuj | edytuj kod]

Po wprowadzeniu ustawy deregulacyjnej od 1 stycznia 2014 roku, działalność IGN opiera się na wspieraniu przedsiębiorców związanych z rynkiem nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem nacisku na odzyskiwanie części nakładów inwestycyjnych wynikających z zapisów Ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r.[2] (wykonywanie audytów efektywności energetycznej w celu pozyskania białych certyfikatów), optymalizację energetyczną obiektów istniejących i nowo projektowanych, kompleksową realizację i finansowanie inwestycji energooszczędnych i innych w modelu ESCO, wykonywanie obowiązkowych audytów energetycznych przedsiębiorstw[3], kompleksową obsługę w zakresie ubezpieczeń[4], oraz działalność edukacyjną. Współpracuje z wieloma instytucjami funkcjonującymi na rynku zarządzania nieruchomościami, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, efektywnością energetyczną, jednostkami samorządowymi, wyższymi uczelniami oraz grupami zawodowymi związanymi z energetyką, budownictwem i ochroną środowiska.

Instytut Gospodarki Nieruchomościami jest autorem dokumentów strategicznych z szeroko rozumianej gospodarki nieruchomościami dla wielu miast i gmin z terenu całej Polski, takich jak:

  • strategie/polityki mieszkaniowe,
  • wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta/gminy,
  • analizy funkcjonowania zakładu budżetowego,
  • lokalne programy rewitalizacji,
  • studium wykonalności i celowości realizacji przedsięwzięcia w zakresie społecznego budownictwa mieszkaniowego,
  • plany rozwoju lokalnego,
  • analizy zasobów mieszkaniowych,
  • plany odnowy miejscowości[5].

Długoletnie doświadczenie i profesjonalizm w wykonywaniu powyższych opracowań skutkuje współpracą z coraz większą ilością podmiotów samorządowych.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

  • 2005–2008: organizator corocznych Forum Rewitalizacji Terenów Miejskich i Poprzemysłowych, konferencji których tematykach poświęcona aktualnym problemom rewitalizacji z jednoczesnym rozpoznaniem zagadnień związanych z zarządzaniem rewitalizacją, w tym pozyskiwaniem środków finansowych, organizowaniem przekształceń o charakterze przestrzennym, określeniem zasad postępowania według odpowiednich uregulowań prawnych, wykorzystaniem nowatorskich technologii w budownictwie. Konferencje miały na celu uwidocznienie działań ukierunkowanych na wieloletnią realizację programu rewitalizacji, przy zachowaniu unikalnych walorów lokalnych i historycznych oraz założeń krajobrazowych i urbanistycznych śląskich miast.
  • 2012–2014: pomysłodawca i organizator corocznych Kongresów Rozwoju Mieszkalnictwa[6], których głównym celem było przedstawienie priorytetów i działań sprzyjających poprawie sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Uczestnikami Kongresów byli przedstawiciele gmin i miast, zarządcy nieruchomości oraz właściciele firm zarządzających nieruchomościami.
  • 2011–2018: inicjator i organizator Seminariów Rynku Nieruchomości[7], które odbywały się w największych polskich miastach. Tematami przewodnimi seminariów były głównie problemy i zagadnienia napotykane podczas wykonywania pracy zawodowej zarządcy nieruchomości oraz sposobów ich rozwiązywania.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 26 września 2012 r. Instytut Gospodarki Nieruchomościami został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego”.
  • Honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami jest Złoty Laur[8], przyznawany za szczególny wkład w rozwój szeroko rozumianej gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska oraz działań energooszczędnych. Konkurs przeprowadzany jest corocznie, począwszy od 2008 r.

Współpraca z KIGN[edytuj | edytuj kod]

Instytut Gospodarki Nieruchomościami jest głównym założycielem Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami[9] (www.kign.pl) – największej w Polsce izby gospodarczej skupiającej podmioty związane z rynkiem nieruchomości oraz głównym inicjatorem powołania do życia spółdzielni energetycznych przez zarządców nieruchomości[10].

Po wprowadzeniu ustawy deregulacyjnej od 1 stycznia 2014 roku, Instytut Gospodarki Nieruchomościami scedował na Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami zadania związane z kształceniem osób w kierunku posiadania licencji zarządcy nieruchomości i licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami[11].

Instytut Gospodarki Nieruchomościami wspólnie z Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami wznowił organizację Seminariów Rynku Nieruchomości[12] i Kongresu Rozwoju Mieszkalnictwa[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarząd – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  2. Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r.
  3. System białych certyfikatów – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  4. Ubezpieczenia – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  5. Opracowania dla gmin – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  6. Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-05-30] (pol.).
  7. Seminaria – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-05-30] (pol.).
  8. Złote Laury – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  9. Strona główna [online], KIGN [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  10. Spółdzielnie energetyczne – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  11. Jak uzyskać licencję KIGN + legitymacja KIGN [online], KIGN [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  12. Seminarium Rynku Nieruchomości – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  13. Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa – Instytut Gospodarki Nieruchomościami [online] [dostęp 2022-03-29] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]