Instytut Polsko-Skandynawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Polsko-Skandynawski
Data założenia

1985

Typ

badawczy

Państwo

 Dania

Adres

Kopenhaga

Dyrektor

Eugeniusz S. Kruszewski

brak współrzędnych

Instytut Polsko-Skandynawski – instytucja naukowa istniejąca w Kopehnhadze od 1985 roku.

Historia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze powołany został 3 października 1985 w Kopenhadze jako fundacja. Akt założycielski podpisali: dr Tadeusz Głowacki (fundator), Emil Ashřj i Eugeniusz S. Kruszewski, który został jego dyrektorem. Zgodnie ze statutem IPS posiada charakter stowarzyszenia naukowego z Radą Naukową do kompetencji której należy powoływanie 15 członków zwyczajnych i 10 członków korespondentów. Zadaniem Instytutu Polsko-Skandynawskiego jest inspirowanie, prowadzenie i popieranie badań naukowych w zakresie stosunków polsko-skandynawskich, organizowanie konferencji naukowych oraz działalność wydawnicza. Do Instytutu włączono pracownię naukową w Kopenhadze (istniejącą od 1971), wydawnictwo „Kronika” w Sztokholmie (istniejące od 1972 roku), archiwum i bibliotekę w Kopenhadze. Instytut zrzesza naukowców polskich na emigracji jak i naukowców z uniwersytetów skandynawskich (Joergen Morgensen). Po 1990 roku jego członkami są też naukowcy z Polski, zajmujący się problematyką skandynawską. Instytut wydaje pismo Rocznik Instytutu Polsko-Skandynawskiego oraz opracowania monograficzne. Od 1995 roku przyznawana jest Nagroda im. Stanisława Sawickiego za prace dotyczące związków Polski z krajami skandynawskimi. W archiwum Instytutu przechowywane są materiały dotyczące polskiego wychodźstwa w Skandynawii. Instytut od 1990 roku współpracuje z uniwersytetami w Polsce, głównie z katedrami skandynawistyki. Organizuje również konferencje naukowe. Placówka prowadzi też ewidencję grobów poległych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w państwach skandynawskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Draus, Nauka polska na emigracji 1945-1990 [w:] Historia nauki polskiej, t. 10: 1944-1989. Cz. 2, Instytucje, red. Leszek Zasztowt i Joanna Schiller-Walicka, Warszawa: Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN - Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR 2015, s. 485-682.
  • Eugeniusz S. Kruszewski, W służbie Polski i nauki: Instytut Polsko-Skandynawski w latach 1985-2015, Kopenhaga: Instytut Polsko-Skandynawski 2015.
  • Józef Jasnowski, Eugeniusz S. Kruszewski, Bibliografi af Polsk-Skandinavisk Forskningsinstituts årbog: bd. I-XX (1986-2005, Kopenhaga: Instytut Polsko-Skandynawski 2007.
  • Eugeniusz S. Kruszewski, Instytut Polsko-Skandynawski i Pomorze, "Acta Cassubiana" 17 (2015), s. 213-225.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]