Instytut Ukraiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Ukraiński
Український інститут
Logo
ilustracja
Państwo

 Ukraina

Data utworzenia

21 czerwca 2017

Siedziba

Kijów

Wołodymyr Szejko

Zatrudnienie

35

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry znajduje się punkt z opisem „Instytut Ukraiński”
50,445556°N 30,534167°E/50,445556 30,534167
Strona internetowa

Instytut Ukraiński (ukr. Український інститут) – państwowa agencja Ukrainy, która reprezentuje kulturę ukraińską i kształtuje pozytywny wizerunek Ukrainy w świecie.

Instytut został utworzony przez Gabinet Ministrów Ukrainy w 2017 roku i należy do wydziału kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Pełnoprawną działalność rozpoczęła latem 2018 roku, po powołaniu Wołodymyra Szejko na stanowisko dyrektora agencji[1].

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Misją organizacji jest wzmacnianie podmiotowości międzynarodowej i krajowej Ukrainy poprzez możliwości dyplomacji kulturalnej[2][3].

Działalność instytutu ukraińskiego jest podzielona na sektory: kinematografia, muzyka, sztuki wizualne, literatura, sztuki performatywne, projekty i programy akademickie, projekty i programy wizerunkowe, rozwój dyplomacji kulturalnej i badań.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku instytut zrealizował 85 projektów, w tym Ukraiński Festiwal Muzyki Współczesnej w Nowym Jorku, Rok Kultury Austro-Ukraina 2019, prezentacje ukraińskojęzycznych audioprzewodników w muzeach na całym świecie, koncerty, wydarzenia networkingowe itp.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]