Izba Gwiaździsta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izba Gwiaździsta, Sąd Izby Gwiaździstej (ang. Star Chamber, Court of Star Chamber) – angielski sąd o specjalnych uprawnieniach, który zaczął kształtować się w czasach panowania króla Edwarda II (pierwsza wzmianka pochodzi z 1398 r.). Wywodził się ze średniowiecznej Rady Królewskiej[1], późniejszej Tajnej Rady.

W 1487 r. został zreorganizowany przez króla Henryka VII[1] i działał jako sąd w sprawach kryminalnych i politycznych. Sądził oskarżonych o przestępstwa przeciwko monarsze i państwu, np. zdrada stanu. Miał zwalczać bezprawie w organach administracji państwowej, anarchię oraz karać buntowników. Ponadto od tego czasu jego posiedzenia odbywały się w jednej z sal Pałacu Westminsterskiego w Londynie, która była ozdobiona gwiazdami (stąd nazwa)[1].

W niektórych procesach przed Izbą Gwiaździstą stosowane były tortury, których jednak nie dopuszcza system common law. W takich sytuacjach powoływano się na procedurę inkwizycyjną.

W czasach monarchii absolutnej w Anglii sąd ten był narzędziem króla w walce z przeciwnikami politycznymi. Za panowania Karola I Stuarta służył do walki z antyrojalistyczną purytańską opozycją[1]. Sąd Izby Gwiaździstej został zniesiony przez Długi Parlament[1] ustawą z 5 lipca 1641 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Izba Gwiaździsta, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-06-06].