Jérôme Cahuzac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jérôme Cahuzac
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 czerwca 1952
Talence (Żyronda)
Minister budżetu Francji
Okres od 16 maja 2012
do 19 marca 2013
Przynależność polityczna Partia Socjalistyczna
Poprzednik Valérie Pécresse
Następca Bernard Cazeneuve

Jérôme Cahuzac (ur. 19 czerwca 1952) – francuski polityk, lekarz i działacz samorządowy, parlamentarzysta, a także minister w rządzie Jean-Marca Ayraulta.

Cahuzac, z wykształcenia chirurg, zaczynał karierę lekarska jako kardiochirurg. Po okresie aktywności politycznej (w gabinecie Claude'a Évina od 1988 r.), wrócił do pracy w zawodzie, tym razem jako chirurg plastyczny, specjalista od przeszczepu włosów[1]. W 1997 zdecydował się na powrót do polityki, i otrzymał mandat poselski w Villeneuve-sur-Lot. Przez dwa lata, mimo że był socjalistą w momencie gdy większość parlamentarna była prawicowa, był prezydentem parlamentarnej komisji finansów (2010-2012). Po wyborach, które zagwarantowały socjalistom większość parlamentarną, został mianowany ministrem delegowanym do spraw budżetu[2].

W grudniu 2012 roku, niezależna lewicowa strona internetowa Médiapart przedstawiła Cahuzacowi zarzuty posiadania nieopodatkowanego konta bankowego w Szwajcarii do 2010 roku (w tekście opublikowanym 4 grudnia 2012[3]). Médiapart prawdopodobnie uzyskał informacje nt. kont Cahuzaca od jednego z prywatnych detektywów, których wynajęła jego żona, Patricia, przy okazji rozwodu w 2011[4]. Cahuzac zaprzeczył publicznie temu zarzutowi i 6 grudnia złożył skargę o zniesławienie. 19 marca 2013 podał się do dymisji w związku z tym, że trybunał paryski rozpoczął w jego sprawie dochodzenie dotyczące uchylania się od podatków[5] – Cahuzac utrzymywał jednak, że jest niewinny[3]. 2 kwietnia 2013 roku przyznał się na swoim blogu do posiadania od około 20 lat środków w wysokości 600 tys. euro na koncie za granicą i życia w "spirali kłamstwa"[6]. Wyznanie to spowodowało kryzys polityczny we Francji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]