Józef Oczkowicz (1921–2002)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Oczkowicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 marca 1921
Maciejów

Data i miejsce śmierci

28 marca 2002
Miechów

Zawód, zajęcie

działacz niepodległościowy

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Partyzancki
Krzyż Batalionów Chłopskich Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”
Odznaka Grunwaldzka

Józef Oczkowicz ps. „Puchacz”, „Lewar” (ur. 19 marca 1921 w Maciejowie, zm. 28 marca 2002 w Miechowie) – współzałożyciel i dowódca drużyny w Polskiej Organizacji Patriotycznej Młody Orzeł[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józef Oczkowicz urodził się 19 marca 1921 w Maciejowie, powiat miechowski. Ukończył Szkołę Podstawową w Ilkowicach. Wychowywał się w rodzinie gdzie kultywowano patriotyczne tradycje. Jego dziadek (Daniel Jugo) oraz ojciec (Paweł Oczkowicz) byli znanymi i szanowanymi działaczami społecznymi.

Wraz z bratem Stanisławem Oczkowicz w listopadzie 1939 zorganizowali struktury ruchu oporu. Brat jako Komendant Główny Polskiej Organizacji Patriotycznej Młody Orzeł, Józef jako dowódca drużyny. Młody Orzeł w 1942 wszedł w strukturę BCH 12 obwodu jędrzejowskiego by następnie podporządkować się placówce Armii Krajowej „Sarna” w Słaboszowie.

Po wojnie wraz z bratem i całą rodziną przeżył gehennę prześladowań przez nową władzę. Po kolejnych „odwilżach”, wrócił do pracy społecznej na rzecz swojego środowiska.

Od 1991 przynależny do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (Okręg Małopolska, numer legitymacji 035191). Wydał Wspomnienia.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Oczkowicz, Wspomnienia, wydanie II, Miechów 2009.