Jamendo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jamendo
Typ strony publikowanie muzyki objętej licencją Creative Commons[1]
Data powstania styczeń 2005
Autor Laurent Kratz, Sylvain Zimmer i Pierre Gérard
Rejestracja opcjonalna[1]
Strona internetowa

Jamendo – muzyczny serwis internetowy publikujący muzykę na licencjach Creative Commons/Free Art License.

Nazwa Jamendo pochodzi od zbitki terminów muzycznych jam i crescendo.

Motto serwisu brzmi otwórz uszy (open your ears).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Albumy są dostępne w sieciach BitTorrent i eDonkey, a pliki muzyczne w formatach Ogg Vorbis i MP3. Serwis Jamendo oferuje również system oceny zamieszczanej tam muzyki i wyszukiwania polecanych przez innych użytkowników wykonawców w oparciu o zadane kryteria[1], a także chmurę znaczników (folksonomia). Zadowolonych użytkowników serwisu zachęca się do wynagradzania artystów za pomocą systemu płatności PayPal.

Siedziba serwisu znajduje się w Luksemburgu i chociaż początkowo był w języku francuskim, to obecnie jest wielojęzyczny. Serwis jest przygotowany w kilku językach, są to angielski, niemiecki, hiszpański, polski, portugalski i włoski

Serwis oferuje również swoje radio internetowe, na których to można odtwarzać piosenki bez konieczności ich pobierania[1]. Działają one jednak tylko z poziomu przeglądarki internetowej[1].

Publiczne odtwarzanie[edytuj | edytuj kod]

Wyszukiwarka muzyki na stronie Jamendo umożliwia między innymi odnalezienie utworów, których autorzy zezwalają na komercyjne wykorzystanie ich muzyki – pozwala to na uniknięcie opłat pobieranych przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi osobom, które pragną odtwarzać muzykę w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej[1]. Stowarzyszenie ZAiKS próbowało pobierać opłaty za muzykę dostępną na Jamendo[2], wycofano się jednak z tego pomysłu, nazywając próby pobierania opłat za wolną muzykę „wypadkiem przy pracy”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Jamendo czyli sposób na legalną bibliotekę piosenek Wiadomości24.pl [dostęp 2012-09-25]
  2. ZAiKS wie lepiej niż twórcy z Jamendo? | prawo | VaGla.pl Prawo i Internet, prawo.vagla.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  3. ZAiKS zapłaci pół miliona kary (pol.). nczas.com. [dostęp 2016-12-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]