Jamie Raskin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jamie Raskin
Jamie Raskin.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1962
Waszyngton
Członek Senatu Maryland
Okres od 10 stycznia 2007
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna

Jamie Raskin, urodzony Jamin B. Raskin[1] (ur. 13 grudnia 1962 w Waszyngtonie) – amerykański prawnik, profesor prawa i polityk. Wykładał na American University w Waszyngtonie, jest posłem w senacie stanowym Marylandu.

Studiował w Harvard College (studia zakończył w 1983 z wyróżnieniem), a później w Harvard Law School. Był redaktorem Harvard Law Review. Jako prawnik reprezentował takie organizacje jak Greenpeace i związek zawodowy Service Employees International Union.

1 marca 2006 Raskin wystąpił w senacie stanu Maryland jako ekspert prawa konstytucyjnego w czasie debaty na temat małżeństw osób tej samej płci. Senator Nancy Jacobs zapytała go wówczas "Panie Raskin, według mojej Biblii małżeństwo to związek pomiędzy kobietą a mężczyzną – co pan na to odpowie?", co Raskin skomentował słowami "Pani Senator, gdy była pani zaprzysiężona na senatora, położyła pani rękę na Biblii i przysięgła chronić konstytucji, a nie kładła pani ręki na konstytucji aby przysięgać chronić Biblię"[2].

Przypisy

  1. Friends of Jamin Raskin: Biography. W: Jamie Raskin for State Senate campaign web site [on-line]. 2006. [dostęp 2006-05-04].
  2. Urban Legends Reference Pages: Jamie Raskin. W: Snopes.com [on-line]. 2006. [dostęp 2006-04-17].

Linki zewnętrzne[edytuj]