Przejdź do zawartości

Jan Białowąs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Białowąs
Ilustracja
Jan Białowąs (na drugim planie)
pułkownik pilot pułkownik pilot
Data i miejsce urodzenia

23 października 1927
Ihrowica

Data śmierci

24 grudnia 2016

Siły zbrojne

ludowe Wojsko Polskie

Formacja

Lotnictwo ludowego Wojska Polskiego
Wojska Obrony Powietrznej Kraju

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1976–2016) Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”

Jan Białowąs (ur. 23 października 1927 r. w Ihrowicy w powiecie tarnopolskim, zm. 24 grudnia 2016 r.) – polski pułkownik pilot, nauczyciel pilotażu, pisarz i dokumentalista zbrodni nacjonalistów ukraińskich w Ihrowicy.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Do wybuchu II wojny światowej ukończył 5 klas szkoły powszechnej. W czasie okupacji mieszkał w rodzinnej wiosce na Podolu, pracując na roli. Był świadkiem sowieckich deportacji rodaków na Syberię w 1940 r. W wieku siedemnastu lat został żołnierzem samoobrony i brał udział w obronie Polaków przed napadami UPA. W marcu 1944 r. jako młodociany został powołany do Istrebitielnego Batalionu w Hłuboczku Wielkim[1]. W wigilię Bożego Narodzenia 1944 r., podczas napadu banderowców na Ihrowicę zdążył uciec wraz z rodziną. Ze strychu budynku gospodarczego sąsiada Ukraińca widział przebieg zbrodniczej akcji, m.in. rabowania i podpalania jego rodzinnego gospodarstwa[2][3].

Po wypędzeniu Polaków z Podola w 1945 r. osiedlił się w Stawie k. Chełma. W 1948 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w jednostki lotniczej. Po uzupełnieniu ogólnego wykształcenia, wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, w której przez blisko 30 lat pracował jako pilot i nauczyciel pilotażu na wielu typach samolotów. W czasie służby uczył podchorążych latania, pełniąc kolejne stanowiska dowódcze i zdobywając I klasę pilota wojskowego. Po przejściu w wieku 50 lat w stan spoczynku zamieszkał w Końskowoli, zajmując się pisarstwem i dokumentalistyką. Swoje tragiczne wspomnienia z młodości opisał w kilku książkach oraz w wielu artykułach prasowych. Przyczynił się też do powstania w Ihrowicy oraz trzech okolicznych wsiach - Berezowicy Małej, Płotyczy i Lożowej monumentów upamiętniających Polaków pomordowanych przez UPA. Pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Końskowoli[4].

Publikacje książkowe

[edytuj | edytuj kod]
  • „Wspomnienia z Ihrowicy na Podolu”
  • „Krwawa Podolska Wigilia w 1944 r.”,
  • „Żył i umarł dla innych” ,
  • „Pogrzeb po 64 latach” (Wspomnienie o zamordowanym przez UPA proboszczu Ihrowicy, ks. Stanisławie Szczepankiewiczu.

Odznaczenia i nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP., Jan Białowąs, 2016.
  2. Jedni Ukraińcy spalili dom, drudzy uratowali życie [online], Rzeczpospolita [dostęp 2022-10-31] (pol.).
  3. Wołyń naszych przodków (www.nawolyniu.pl) - Wspomnienia tych, co przeżyli [online], nawolyniu.pl [dostęp 2022-10-31].
  4. Stanisław Nicieja, Kresowa Atlantyda, t. XII, 2018, s. 115-122, ISBN 978-83-61915-70-6.