Jan Młotkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jan Młotkowski (ur. 17 czerwca 1928 Lipszczyzna na Wołyniu, zm. 23 maja 2007 w Poznaniu) – polski biolog, historyk, działacz społeczny.

Urodzony na Wołyniu (wieś Lipszczyzna, okolice Beresteczka), osierocony jako dziecko. Świadek ludobójstwa na Polakach dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.

Mieszkał w Poznaniu, ukończył wyższe studia biologiczne w tym mieście.

Autor kilku pozycji książkowych, z zakresu medycyny naturalnej pozytywnie zaopiniowanych przez lekarzy. Są to jedne z pierwszych pozycji autorstwa rodzimego wskazujące na problem ziołolecznictwa, a także nadmiernego stosowania środków farmakologicznych na wszelakie dolegliwości. Autor ukazuje w jakim stopniu wadliwa dieta i stres są odpowiedzialne za choroby, i omawia metody walki ze skutkami za pomocą jogi. Prekursor połączenia ćwiczeń jogi w uzyskiwaniu poprawy stanu zdrowia w połączeniu z wiarą chrześcijańską (z reguły joga należąca do ćwiczeń wschodnich oparta jest i rozumiana jako uzupełnienie wschodnich filozofii). W pozycjach tych m.in. wnioskuje, że podstawą i źródłem wszelkich schorzeń jest wadliwa dieta i stres.

W 1976 roku wyjechał na zaproszenie Polonii Amerykańskiej uczestnicząc w obchodach 200. rocznicy Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Tam też, jako Członek Honorowy Stowarzyszenia Pamięci Kapitana Stanisława Młotkowskiego w Wilmington[1], spotkał się z amerykańskimi naukowcami.

Reaktywował zlikwidowane wcześniej Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", zarejestrowane w dniu 6 listopada 1989 roku i nawiązując tym samym do Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które odegrało rolę w odzyskiwaniu niepodległości w latach I wojny światowej jako najliczniejsza organizacja niepodległościowa[2].

Ponadto Jan Młotkowski napisał kilka pozycji książkowych mówiących o mordach nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1939-1947 OUN-B (banderowcy).

 Osobny artykuł: Rzeź wołyńska.

Niektóre pozycje były wydawane pod pseudonimem Jan Sokół przez Ośrodek Pojednania Polsko-Ukraińskiego w Chicago, a także Polskie Towarzystwo Miłośników Krzemieńca i Ziemi Krzemienieckiej im. Juliusza Słowackiego w Poznaniu (praca zbiorowa pod redakcją Jana Młotkowskiego) - jest to wydanie dwujęzyczne polsko-niemieckie i polsko-angielskie. Pozycja ta opierała się na wystawie rysunków ilustrujących metody tortur nacjonalistów ukraińskich, niektóre reprodukcje zamieszczono z opisami (data dokonania zbrodni, miejsce, rejon) w cytowanej pozycji. Wystawa była eksponowana w różnych miastach Polski. Napisał też katalog do wystawy. W pracy tej znajdują się również teksty Wiktora Poliszczuka – polsko-kanadyjskiego politologa polsko-ukraińskiego pochodzenia.

Wybrana literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Lecz się Sam. Poradnik Terapii Naturalnej, t. I, II, III, 1993.
  • Joga Dla Ciebie, KAW 1990.
  • Kresy Wschodnie w latach 1939-1947 Okrutna Historia - Katalog Wystawy,
  • Kresy Wschodnie We Krwi Polskiej Tonące, Chicago-Poznań 2004/2005, wyd. II poszerzone.
  • Jan Sokół, Józef Sudo, Kresy Wschodnie we Krwi, Chicago-Poznań-Wrocław 1998.
  • W XX wieku W Europie Torturowano za Wyznanie Rzymskokatolickie, Wyd. Polskie Towarzystwo Miłośników Krzemieńca i Ziemi Krzemienieckiej im. Juliusza Słowackiego w Poznaniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Młotkowski brał udział w walkach podczas wojny domowej w Stanach Zjednoczonych w randze kapitana. Był to krewny (wuj) Jana Młotkowskiego. Zobacz też: [1], Stanisław Młotkowski
  2. Benon Misiewicz, Wojsko Polskie XX wieku