Jan Wojciechowski (inżynier)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Wojciechowski
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1871
Szydłowiec

Data i miejsce śmierci

8 lutego 1938
Stara Miłosna

Miejsce spoczynku

Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Zawód, zajęcie

inżynier

Alma Mater

Instytut Technologiczny w Petersburgu

Jan Wojciechowski (ur. 1 listopada 1871 w Szydłowcu - zm. 8 lutego 1938 w Starej Miłosnej), inżynier technolog, konstruktor działający na Ukrainie, pionier polskiej psychotechniki.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Ukończył szkołę realną w Warszawie (1891)[1] a następnie z wyróżnieniem studia w Instytucie Technologicznym w Petersburgu, otrzymując dyplom inżyniera technologa (1896)[2]. W latach 1896-1899 pracował w Tow. Akcyjnym Zakładów Mechanicznych "Borman i Szwede" w Warszawie, gdzie był konstruktorem kotłów parowych, aparatury cukrowniczej i konstrukcji stalowych oraz nadzorował montaż kotłów w Warszawie i Żbikowie[1]. Następnie w tym samym charakterze był zatrudniony w Południowej Fabryce Budowy Maszyn w Kijowie (1899) a następnie w Biurze Technicznym Południowo-Rosyjskiego Dnieprowskiego Tow. Metalurgicznego w Kamienskoje (1899-1918), gdzie w latach 1905-1918 był kierownikiem tego biura[1]. Był bliskim współpracownikiem Ignacego Jasiukowicza[3]. Działał na rzecz licznej polskiej kolonii w Kamienskoje, gdzie zorganizował Katolickie Towarzystwa Dobroczynności, które utworzyło ochronkę i dwuklasową szkołę dla polskich dzieci. Dla robotników organizował kursy wieczorowe na których wykładał[1]. W tym czasie zamieszczał również liczne artykuły o tematyce technicznej w "Przeglądzie Technicznym"[1]. W 1916 pod wpływem Karola Adamieckiego zainteresował się naukową organizacją pracy. Rozpoczęła się wówczas ewolucja jego poglądów od technokratycznej nauki racjonalizacji pracy, poprzez wąsko pojętą psychotechnikę do psychologii stosowanej[3].

Po powrocie do kraju w grudniu 1918 był radcą ministerialnym w Sekcji Uruchamiania Przemysłu[1] a następnie kierownikiem Wydziału Metalowego w Ministerstwie Przemysłu i Handlu[3]. W 1920 nadzorował badania psychotechnicznymi w poradni zawodowej dla chłopców i dziewcząt Patronatu nad Polską Młodzieżą Rzemieślniczą i Przemysłową[3]. Potem pracował w Zakładach Przemysłu Drzewnego „Wiór” Spółka Akcyjna w Warszawie (1921-1922)[1]. Jednocześnie w latach 1919–1922 wykładał na wydz. mechanicznym Politechniki Warszawskiej, jako zastępca profesora części maszyn oraz maszynoznawstwo w Państwowej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda[1].

Następnie pracował jako urzędnik a następnie referent w Wydziale Nauki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (1922-1925)[1]. Od tej pory zajął się przede wszystkim badaniami i propagowanie naukowej organizacji pracy. W związku z tym prowadził rozległe studia w zakresie pedagogiki, psychofizjologii, organizacji pracy i doboru zawodowego opartego na badaniach psychotechnicznych. Jego celem stało się zharmonizowanie człowieka z jego pracą. W 1924 ukończył kurs psychotechniki w prywatnym Instytucie Organizacji Pracy i Psychotechniki „Orga” w Berlinie, kierowanym przez prof. Waltera Moedego i Curta Piorkowsky’ego. Zwiedził równocześnie niemieckie, szwajcarskie, francuskie i włoskie pracownie psychotechniczne. Po powrocie do kraju poświęcił się propagowaniu nowej gałęzi wiedzy – psychotechniki[3]. Z ramienia MWRiOP w 1924 zorganizował a następnie kierował wzorcowym Zakładem Psychotechnicznym przy Państwowej Szkole Budownictwa w Warszawie (1925- 1934)[1]. Była to pierwsza w Polsce placówka kształcąca psychotechników i prowadząca badania psychotechniczne dla potrzeb szkolnictwa zawodowego. Jednocześnie w latach 1925-1930 kierował Biurem Badań Psychotechnicznych Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie[3]. W związku z tym odbył z ramienia Ministerstwa Kolei podróże do Szwajcarii i Francji. W tym czasie nigdzie, poza Niemcami, nie stosowano jeszcze wówczas psychotechniki przy doborze personelu kolejowego. Tworząc wspomnianą placówkę w Polskich Kolejach Państwowych wzorował na Laboratorium Paryskiego Towarzystwa Transportowego. W 1930 Biuro Badań Psychotechnicznych przekształcono w Pracownię Psychotechniczną DOKP Warszawa, oraz utworzono także drugą Pracownię Psychotechniczną w DOKP Poznań. Obiema placówkami kierował zarządzany przez niego Referat Psychotechnicznego Ministerstwa Komunikacji (1930-1932)[3]. Jako delegat reprezentował Polskę na kongresach w Paryżu, Utrechcie, Barcelonie i Pradze[1].

Był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Psychotechnicznego (1925) następnie jego prezesem (1928-1936) a od 1937 członkiem honorowym[1]. W 1927 Towarzystwo powołało kwartalnik „Psychotechnika”, którego w latach 1928-1938 był redaktorem naczelnym[1]. Członek Instytutu Naukowego Organizacji i Kierowania. Ogłosił ponad 80 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych (m.in. w „Revue de la Science Travail”, „Le Travail Humain”, „Industrielle Psychotechnique”)[3].

Za zasługi otrzymał od państwa dworek myśliwski ks. Józefa Poniatowskiego w Starej Miłośnie pod Warszawą, gdzie zamieszkał na emeryturze[3]. Interesował się muzyką i sztuką, sam malował pejzaże[3]. Zmarł po ciężkiej chorobie, pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (grób nie zachował się).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był synem powstańca styczniowego Franciszka Ksawerego i Bronisławy z Jopkiewiczów. Mąż Milady Wandy z Hebdów, mieli czworo dzieci[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n Józef Piłatowicz, Wojciechowski Jan (1871-1939), Słownik Biograficzny Techników Polskich, z. 10, Warszawa 1999, s. 172-174
  2. Spis Inżynierów Technologów Polaków, [w:] Księga pamiątkowa inżynierów technologów Polaków wychowańców Instytutu Technologicznego w Petersburgu (w rocznicę stulecia uczelni), Warszawa 1933, s. 98
  3. a b c d e f g h i j Zbigniew Tucholski, Wojciechowski Jan, Giganci Nauki - biogramy

Literatura[edytuj | edytuj kod]