Inżynier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inżynier elektryk

Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych.

Etymologia słowa[edytuj | edytuj kod]

Słowa inżynieria i inżynier pochodzą od francuskich wyrazów ingénieur oraz ingénierie. Określenia te pochodzą z kolei od starofrancuskiego terminu engigneor[1].

Francuskie ingénieur (człowiek twórczego umysłu, wynalazca, konstruktor w rozumieniu projektant i wykonawca w jednym) jest wyrazem ogólnoromańskim – z łacińskiego ingeniosus (wł. ingegnoso) oznaczającego osobę wyszkoloną, co pochodzi od łacińskiego ingenium (charakter, inteligencja, talent[2]). Z języków romańskich przeszedł do innych języków indoeuropejskich. Bezpośrednią kontynuacją łacińskiego ingenium jest francuskie engin (narzędzie, broń, maszyna) i angielskie engine[3].

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Inżynier stosuje metody naukowe oraz naukowego punktu widzenia do rozwiązywania i analizowania problemów technicznych, w czym również pomaga mu jego wykształcenie. Praca inżyniera w znaczniej mierze jest umysłowa i kreatywna. Wymaga ona również umiejętności zarządzania[4].

Wykształcenie inżynierskie[edytuj | edytuj kod]

W szkolnictwie wyższym wiedza ta jest często poświadczana tytułem zawodowym. Przykładowo w Polsce tytuł inżynierski to inżynier (odpowiednik ang. Bachelor of Engineering) lub magister inżynier (odpowiednik ang. Master of Engineering) nadaje się go na podstawie rozporządzenia[5] natomiast w Niemczech istnieje ustawa o ochronie tytułu zawodowego Ingenieur lub Ingenieurin (IngG)[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Etymology of the English word enginer (ang.). My etymology. [dostęp 2015-08-01].
  2. ingenium po polsku. [dostęp 2015-07-31].
  3. Bańkowski Andrzej: Etymologiczny słownik języka polskiego. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 558-559. ISBN 8301130172.
  4. Kim jest współczesny inżynier. EPrace. [dostęp 2015-08-01].
  5. Dz. U. z 2011 r. Nr 196, poz. 1167
  6. Gesetze und Verordnunge (niem.). [dostęp 2014-05-06].