Janczewscy herbu Jastrzębiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Janczewscy herbu Jastrzębiec
Ilustracja
Jastrzębiec
Państwo

 Polska

Region

woj. płockie

Gniazdo rodzinne

Janczewo

Pochodzenie etniczne

polskie

Janczewscy herbu Jastrzębiecpolski ród szlachecki, który wziął swoje nazwisko od Janczewa w powiecie bielskim województwa płockiego (obecnie w powiecie płockim województwa mazowieckiego), znany od XV wieku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dom silnie rozrodzony, w związku z czym jego członkowie podzielili rodzinne gniazdo na Janczewo-Rogacze, Janczewo-Zagajne, Janczewo-Jeziorka i Janczewo-Dusze (dziś części składowe Jączewa), na których to częściach dziedziczyły poszczególne linie rodu, nabywające udziały także w innych wsiach Mazowsza[2].

Janczewscy pełnili funkcje sędziów, komorników, wójtów a także plebanów[2]. Inni członkowie tego rodu przenieśli się do Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie z czasem nabyli znaczne dobra.

Walenty Janczewski z województwem płockim a Jan, Marcin, Stanisław i Szymon Janczewscy z ziemią dobrzyńską podpisali elekcję 1697 roku, tj. wybór Augusta II Mocnego na króla Polski[3].

Po rozbiorach Rzeczypospolitej Janczewscy wylegitymowali się ze staropolskiego szlachectwa zarówno w Królestwie Polskim (niektórzy błędnie z herbem Lubicz) jak i w Galicji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Boniecki, Herbarz polski, (tom VIII) Warszawa 1905, s. 178.
  2. a b c Tamże.
  3. S. Uruski, Rodzina. Herbarz szlachty polskiej, (tom V) Warszawa 1908, s. 341.