Janina Buczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Janina Buczyńska
de domo Szparagowska
Data i miejsce urodzenia

6 marca 1928
Warszawa

Data i miejsce śmierci

9 stycznia 1993
Warszawa

Miejsce spoczynku

cmentarz Powązkowski w Warszawie

Zawód, zajęcie

fizyk, metrolog

Pracodawca

Główny Urząd Miar

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Janina Buczyńska z d. Szparagowska (ur. 6 marca 1928 w Warszawie, zm. 9 stycznia 1993 tamże) – polska metrolog i fizyk, pracownik Głównego Urzędu Miar.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukację rozpoczęła w siedmioklasowej Publicznej Szkole Powszechnej nr 98, którą ukończyła w 1942, już w okresie okupacji niemieckiej. Następnie zapisała się do I Miejskiej Szkoły Zawodowej Żeńskiej (dzisiaj Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22), w której realizowany był potajemnie program gimnazjum ogólnokształcącego.

Działalność konspiracyjna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1943–1944 należała do konspiracyjnego harcerstwa, gdzie występowała pod pseudonimem „Elka”. Wybuch Powstania Warszawskiego w 1944 przerwał jej naukę. W powstaniu brała udział jako łączniczka na terenie Śródmieścia Południowego. Wchodziła w skład I Obwodu „Radwan” Obwodu Śródmieście AK Rejon 3 „Ratusz” Wojskowa Służba Ochrony Powstania – VI zgrupowanie WSOP Batalion Bełt[1], a po jego kapitulacji została wywieziona do Niemiec, gdzie przebywała w obozie jenieckim.

Działalność powojenna[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny kontynuowała naukę szkolną w Niemczech i tam zdała małą maturę. W maju 1947 wróciła do Warszawy i kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego, które ukończyła zdając maturę w rok później. Zaraz po maturze rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym (sekcja fizyki) Uniwersytetu Warszawskiego, ale wkrótce zmuszona była je przerwać z przyczyn zdrowotnych. Ostatecznie dyplom ukończenia studiów I stopnia w zakresie fizyki otrzymała w styczniu 1956 na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, po złożeniu egzaminów obowiązujących w ramach studiów eksternistycznych. Dyplom ukończenia studiów wyższych II stopnia na Wydziale Fizyki UW otrzymała dopiero w 1969 po przedstawieniu i obronie pracy magisterskiej pt. Warunki występowania spójności stanów atomowych i jej obserwacje metodami optycznymi[2].

Pracę w Głównym Urzędzie Miar rozpoczęła w marcu 1954 jako laborantka w Laboratorium Pomiarów Wielkości Cieplnych. W miarę uzupełniania wykształcenia i zdobywania doświadczenia awansowała kolejno: na stanowisko młodszego metrologa (1956), na stanowisko metrologa w pracowni pomiarów ciepła (1959), na stanowisko metrologa w Laboratorium Pomiarów Ciepła (1961) i wreszcie w maju 1962 na stanowisko starszego metrologa w kierowanym przez doc. Janinę Butkiewicz Laboratorium Pomiarów Temperatur w Zakładzie Metrologicznym V (później był to Zakład Termodynamiki). Po utworzeniu Centralnego Urzędu Jakości i Miar i wprowadzeniu zmian organizacyjnych od 1967 powierzono jej stanowisko starszego metrologa i zastępcy kierownika Laboratorium Pomiarów Temperatury w Zakładzie Metrologicznym Termodynamiki. W zakresie jej obowiązków było m.in. opracowywanie przepisów i instrukcji, prowadzenie prac legalizacyjnych w zakresie termometrii rozszerzalnościowej, prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie realizacji międzynarodowej skali temperatur i prowadzenie prac na rzecz poprawy jakości produkcji termometrów rozszerzalnościowych. Do jej znaczniejszych osiągnięć zaliczyć należy: opracowanie kompletu znowelizowanych przepisów i instrukcji o sprawdzaniu termometrów szklanych kontrolnych i użytkowych, autorskie opracowanie trzech norm PN, udział w opracowaniu zaleceń Międzynarodowej Organizacji Metrologii Prawnej (OIML), dotyczących termometrów lekarskich, udział w opracowaniu normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), udział w organizacji pracowni pomiarów temperatury termometrami szklanymi w okręgowych urzędach miar i w przekazywaniu im uprawnień do legalizacji termometrów szklanych. Dzięki niej polska służba miar w zakresie termometrii szklanej rozwinęła się do poziomu europejskiego (doc. Andrzej Houwalt, Kierownik Zakładu Termodynamiki). Osiągnęła status międzynarodowego autorytetu w tej dziedzinie. Na emeryturę przeszła 31 października 1983 roku[2].

Zmarła 9 stycznia 1993[3] i została pochowana w Warszawie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 254)[2].

Publikacje, artykuły, sprawozdania[4][edytuj | edytuj kod]

  • Butkiewicz J., Buczyńska J., Skale temperatury i jej legalne jednostki, [w:] "Pomiary, Automatyka, Kontrola" 1968 nr 1,
  • Przeprowadzenie pomiarów wstępnych w zakresie wzorcowania termometrów szklanych za pomocą termometrów oporowych - sprawozdanie z pracy badawczej, 1968,
  • Realizacja punktu potrójnego wody w oparciu o prototypową komórkę produkcji Laboratorium Pomiarów Temperatury Centralnego Urzędu Jakości i Miar (CUJiM) - sprawozdanie z pracy badawczej, 1968,
  • Podstawowe zadania dotyczące odtwarzania i przekazywania Międzynarodowej Praktycznej Skali Temperatury (MPST) w zakresie od -200 do +1100 st. C - sprawozdanie z pracy badawczej, 1972,
  • Ustalenie charakterystyk etalonów kontrolnych I rzędu w postaci termometrów szklanych w zakresie wskazań od 0 do 200 st. C w odniesieniu do Międzynarodowej Praktycznej Skali Temperatury (MPST) zrealizowanej w Polskim Komitecie Normalizacji i Miar (PKNiM) - sprawozdanie z pracy badawczej, 1972.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powstańcze biogramy – Muzeum Powstania Warszawskiego [online] [dostęp 2020-03-23].
  2. a b c d Magdalena Klarner-Śniadowska, Barbara Piotrowska, Słownik biograficzny pracowników Głównego Urzędu Miar, s. 29-30, Warszawa: Główny Urząd Miar, 2019, ISBN 978-83-940756-2-0 [dostęp 2020-03-23].
  3. Nekrologi warszawskie [online] [dostęp 2020-03-23].
  4. Bibliografia publikacji pracowników polskiej administracji miar 1919-1993, Warszawa: Główny Urząd Miar, 1994, s. 60, 65, 67.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]