Przejdź do zawartości

Java Web Start

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Java Web Start – wycofywana technologia pobierania i uruchamiania aplikacji javowych z internetu m.in. przy pomocy przeglądarki internetowej. Formalnie wyspecyfikowana w JSR-56[1]. Odróżnia się od technologii apletów tym, że uruchomiona aplikacja nie wchodzi w interakcje ze stroną internetową, tj. z poziomu javascript nie jest możliwa interakcja z aplikacją webstartową. Rozwiązania webstartowe i aplety mogą być ładowane przez jnlp, a aplikacja webstartowa może korzystać z klasy java.applet.Applet - to czasami utrudnia odróżnienie tych technologii i zaklasyfikowanie konkretnej aplikacji jako apletu lub aplikacji webstartowej. Fundamentalną różnicą jest to, że aplet jest częścią serwowanego dokumentu i może wchodzić w interakcje z kodem javascript, a webstart jest tylko przeglądarkową technologią parametryzowalnego pobrania i uruchomienia niezależnej aplikacji javowej.

Technologia została oznaczona przez Oracle jako do wycofania w Java 9[2]. Kod webstartowy został ostatecznie usunięty w Oracle Java SE 11. Dostępne pozostają niezależne implementacje webstart, np. IcedTea-Web[3].

Bezpieczeństwo

[edytuj | edytuj kod]

Aplikacje uruchamiane poprzez Java Web Start działają w piaskownicy. Program może jednak poprosić o pełny dostęp do systemu[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]