Processing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Processing
Ilustracja
Logo języka
Pojawienie się 2001
Paradygmat obiektowy
Typowanie statyczne
Implementacje Processing (Java), Processing.js (JavaScript), Ruby-Processing (Ruby), Processing for Clojure (Clojure), Spde (Scala)
Aktualna wersja stabilna 3.3.4 / 3 czerwca 2017; ponad 4 lata temu[1]
Twórca Ben Fry, Casey Reas
Licencja GPL, LGPL
Platforma sprzętowa wieloplatformowy
Platforma systemowa wieloplatformowy
Strona internetowa
Zintegrowane środowisko programistyczne języka Processing

Processingjęzyk programowania oraz zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) stworzone na potrzeby sztuki elektronicznej (wizualnej, interaktywnej, dźwiękowej) oraz projektowania graficznego. Autorami projektu są byli studenci i pracownicy Aesthetics and Computation Group (ACG) działającym w MediaLab w amerykańskim MIT, Ben Fry i Casey Reas. Processing oparty jest w dużej mierze na wcześniejszym projekcie edukacyjnym szefa ACG, Johna MaedyDesign by Numbers. W obu przypadkach jednym z założeń projektu było przygotowanie środowiska programistycznego, które pomoże w nauce programowania osób niezwiązanych z programowaniem. Cel ten osiągnięty jest przez błyskawiczne efekty wizualne, jakie oferuje programowanie w języku Processing oraz przez uproszczenie skomplikowanych i pracochłonnych konstrukcji programowania graficznego w języku Java, w którym Processing jest zaimplementowany.

Licencja[edytuj | edytuj kod]

Processing rozwijany jest jako projekt Open Source. Processing IDE rozpowszechniane jest pod licencją GPL. Biblioteki oraz kod dostarczony przez producentów objęte są licencją LGPL, co pozwala autorom na rozpowszechniane swoich prac pod dowolną licencją, bez ograniczeń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. list of revisions (ang.). [dostęp 2017-06-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]