Kotlin (język programowania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kotlin
Ilustracja
Logo języka
Pojawienie się

2011

Paradygmat

wieloparadygmatowy (obiektowy, strukturalny, imperatywny)

Typowanie

statyczne

Implementacje

Kotlin (oficjalna)

Pochodne

brak

Aktualna wersja stabilna

1.7.21
(9 listopada 2022) [±]

Twórca

JetBrains i autorzy open source

Licencja

Apache 2.0

Platforma sprzętowa

wieloplatformowy

Platforma systemowa

Windows, Linux, Solaris[1][2]

Strona internetowa

Kotlin – statycznie typowany język programowania działający na maszynie wirtualnej Javy, który jest głównie rozwijany przez programistów JetBrains. Nazwa języka pochodzi od wyspy Kotlin niedaleko Petersburga[3]. Kotlin jest zaprojektowany z myślą o pełnej interoperacyjności z językami działającymi na maszynie wirtualnej Javy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2011 JetBrains zaprezentował projekt Kotlin, nowy język na JVM[4].  Główny programista JetBrains Dmitry Jemerov stwierdził, że większość języków nie miała cech, których potrzebowali, z wyjątkiem Scali, która kompiluje się zbyt wolno w stosunku do oczekiwań twórców Kotlina[4].  Jednym z wymienianych celów języka jest czas kompilacji na poziomie Javy. W lutym 2012 JetBrains otworzył kod projektu na licencji Apache 2.0[5].

Filozofia[edytuj | edytuj kod]

Według programisty Andrieja Briesława, Kotlin został zaprojektowany jako przemysłowy, obiektowy język w pełni interoperacyjny z kodem napisanym w Javie, pozwalając firmom na stopniową migrację bazy kodu z Javy do Kotlina[6], wprowadzając m.in. eliminację błędów odwołania (null-pointer safety)[7], funkcje rozszerzeń czy notację infiksową.

Składnia[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w językach Pascal, Haxe, PL/SQL, F#, Go, czy Scala typ danych w deklaracjach zmiennych umiejscowiony jest po nazwie, od której oddzielony jest dwukropkiem. Średniki na końcu wiersza są opcjonalne[8].

Semantyka[edytuj | edytuj kod]

Oprócz klas i metod (nazywanych przez dokumentację jako member functions), Kotlin wspiera także programowanie proceduralne za pomocą funkcji[9].  Podobnie jak w Javie, klasycznym punktem wejścia do programu w Kotlinie jest funkcja main, do której przekazywana jest tablica z argumentami podanymi w linii poleceń.

Przykład programu Hello world napisanego w języku Kotlin:

fun main(args: Array<String>) {
 val scope = "world"
 println("Hello, $scope!")
}

Oficjalne narzędzia[edytuj | edytuj kod]

W ramach oficjalnego wsparcia języka dla różnych platform, producent języka wydał dla środowiska IntelliJ IDEA wtyczkę dodającą wsparcie dla Kotlina[10], natomiast od wersji 15 jest ona już wbudowana do IDE jako standardowa funkcja[11]. Dostępna jest także wtyczka dla środowiska Eclipse[12]. Ponadto Kotlin współpracuje z takimi narzędziami jak Apache Maven, Apache Ant czy Gradle[13].

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Jednym z zastosowań języka Kotlin jest platforma Android. Został on ogłoszony oficjalnym językiem programowania na konferencji Google I/O 2017[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Supported System Configurations for non-Itanium platforms → Lista implementacji poza architekturą Itanium.
 2. About 1.6.0_22 (6u22) for the Itanium® architecture → Uwagi do wydania 1.6.0_22 (6u22) dla architektury Itanium.
 3. Janice Heiss: The Advent of Kotlin: A Conversation with JetBrains’ Andrey Breslav. Oracle Technology Network, 2013-04. [dostęp 2015-11-22]. (ang.).
 4. a b Paul Krill: JetBrains readies JVM language Kotlin. InfoWorld, 2011-07-22. [dostęp 2015-11-22]. (ang.).
 5. John Waters: Kotlin Goes Open Source. 1105 Enterprise Computing Group, 2012-02-22. [dostęp 2018-05-10]. (ang.).
 6. JRebel: JVM Languages Report extended interview with Kotlin creator Andrey Breslav. 2013-04-22. [dostęp 2019-06-27]. (ang.).
 7. Griffiths i Griffiths 2020 ↓, s. 2. Cytat: „Kotlin niemal w całości eliminuje wiele rodzajów błędów, które powszechnie występują w innych językach programowania. A to oznacza solidniejszy, bardziej niezawodny kod i mniej czasu spędzonego na tropienie i usuwanie błędów.”.
 8. „Semicolons”. jetbrains.com.
 9. „functions”. jetbrains.com.
 10. „Jetbrains Plugin Repository:Kotlin”.
 11. What’s New in IntelliJ, www.jetbrains.com [dostęp 2019-06-27].
 12. „Kotlin for Eclipse”.
 13. „Compiler Plugins”.
 14. Maxim Shafirov, Kotlin on Android. Now official, „Kotlin Blog”, 17 maja 2017 [dostęp 2019-06-26] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]