Jayson Blair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy reportera. Zobacz też: Jayson Blair – aktor.

Jayson Blair (ur. 23 marca 1976, Maryland) – były reporter „New York Times”, który musiał odejść z tej gazety w maju 2003 roku, gdy okazało się, że niektóre jego artykuły były plagiatem oraz zawierały zmyślone informacje.

Studiował na University of Maryland, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego gazety uniwersyteckiej. Już tam dopuszczał się przekłamań. Po letnich praktykach dziennikarskich w prestiżowym New York Times, otrzymał propozycję stażu w tej gazecie. Jak się później okazało, Blair nie ukończył studiów, choć jego pracodawcy żyli w przeświadczeniu, że jest on absolwentem University of Maryland.

Uważano go za cudowne dziecko dziennikarstwa. Szybko zaczął pracować jako reporter. W ciągu czterech lat pracy w New York Times, napisał ponad 600 artykułów, m.in. 50 o snajperze terroryzującym Wirginię i okolice; zajmował się też wojną przeciw Irakowi. Błędy w jego artykułach wynikały na przykład z tego, że wolał rozmawiać przez telefon niż jechać na miejsce zdarzenia. Niektóre wypowiedzi wymyślał, spisywał z innych gazet. Błędne szczegóły często służyły emocjonalnemu koloryzowaniu.

W kwietniu 2003 roku po wyjątkowo oczywistym plagiacie Blair został zmuszony do rezygnacji z pracy. Afera poważnie zachwiała reputacją gazety oraz wywołała wielki odzew w środowisku dziennikarskim. W skandal zamieszana była Zuzanna Głowacka, córka pisarza Janusza Głowackiego, która w tamtym czasie również pracowała w New York Times. Z racji łączącej ją i Blaira przyjaźni utraciła wiarygodność, choć sama nie popełniła plagiatu, a jedynie padła ofiarą konfabulacji Blaira. Zuzanna Głowacka zdecydowała się odejść z pracy. W 2012 roku Głowacka wydała zbiór opowiadań „Manhattan pod wodą”, w którym wspomina o tym zdarzeniu.

Po zakończeniu kariery dziennikarskiej Blair miał zająć się public relations. Pracował również jako osobisty trener.

Jayson Blair jest pierwowzorem bohatera powieści „W żywe oczy” Jamesa Siegla.