Jean-Louis-Ébénézer Reynier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Louis Ebenezer Reynier
Ilustracja
Generał Jean Louis Ebenezer Reynier
generał dywizji
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1771
Lausanne
Data i miejsce śmierci 24 luty 1814
Paryż
Przebieg służby
Siły zbrojne Wielka Armia Cesarstwa Francuskiego
Jednostki VII Korpus Wielkiej Armii
Główne wojny i bitwy rewolucja francuska, wojny napoleońskie

Jean-Louis-Ébénézer Reynier – (ur. 14 stycznia 1771 w Lausanne, w Szwajcarii, zm. 27 lutego 1814 w Paryżu) – francuski generał Wielkiej Armii I Cesarstwa Francuskiego pochodzenia szwajcarskiego.

Po zabójstwie generała Klébera w Egipcie, generał Menou przejął dowodzenie nad armią. Mając bardzo mały szacunek dla zdolności wojskowych Menou, Reynier bardzo często kłócił się z nim, aż w końcu został aresztowany i odesłany z powrotem do Francji.

Reynier zabił generała Destainga w pojedynku, ponieważ został on zobowiązany do aresztowania, Reyniera. To zabójstwo oraz fakt, że próbował opublikować w prasie atak na Menou sprawiły, że został wygnany z Paryża na dłuższy czas.

Dowodził podczas bitwy pod Maidą 4 lipca 1806 gdzie wojska francusko-polskie poniosły dotkliwą klęskę w walce z mniej liczebną ekspedycją brytyjską.

Podczas bitwy pod Lipskiem Korpus Saksoński Reyniera zdradził Francuzów i przeszedł na stronę wroga. Był to olbrzymi cios a Reynier będąc ze swoim Korpusem został natychmiast uwięziony przez swoich podwładnych.

Podczas desperackiej kampanii w 1814 r. po śmierci Reyniera Napoleon napisał do Generała Clarke’a „Jestem zaskoczony, że nic nie zostało jeszcze zrobione, aby upamiętnić Generała Reyniera … człowieka, który świetnie służył, był szczery i którego śmierć była stratą dla Francji i mnie”.

Bitwy, w których brał udział Generał Reynier:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]