Jerzy Groszang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy René Groszang (ur. 29 stycznia 1929 w Hayange we Francji, zm. 17 grudnia 2004 w Dębowej Górze), polski malarz i scenograf.

Już w młodych latach swojego życia miał bujną wyobraźnię, co przejawiało się w jego obrazach. Sposób w jaki tworzył młodzieńcze dzieła miały wpływ na jego dorosłą twórczość.

Jerzy Groszang po ukończeniu szkoły podstawowej i liceum zaczął studiować na krakowskiej ASP. Spędził tam kilka lat swojego młodzieńczego życia i zdobył doświadczenie potrzebne do malowania i scenografii, gdyż tym właśnie chciał zająć się w przyszłości. Najbardziej lubił malować akwarelami. Stworzenie takie obrazu zajmowało mu nie wiele ponad pół godziny, bo nie używał szkiców i nic nie poprawiał w namalowanym już obrazie. Znalezienie pomysłu na obraz zajmowało mu chwilę, gdyż były to sceny z życia codziennego.

Jego najsłynniejsze dzieła to m. in.:

  • Na Bałutach za płotem
  • Zima w górach
  • Świat za drzwiami

Ostatnie lata swojego życia Jerzy Groszang spędził w domu położonym na skarpie nad brzegiem rzeki Czarna.

Scenografia[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Groszang zajmował się również scenografią. Brał udział w produkcjach wielu polskich filmów dla dzieci i dla dorosłych. W latach 1960-1989 uczestniczył w tworzeniu scenografii w trzydziestu czterech filmach. Oto niektóre z nich:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]