Jerzy Stanisław Misiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Stanisław Misiak
Zych
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1924
Warszawa
Data i miejsce śmierci 4 kwietnia 2010
Adelajda, Australia
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Wojska Krzyż Armii Krajowej Warszawski Krzyż Powstańczy Medal „Pro Memoria” Medal of the Order of Australia

Jerzy Stanisław Misiak (ur. 8 lutego 1924 w Warszawie, zm. 4 kwietnia 2010 w Adelajdzie) – żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, długoletni działacz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Misiak wziął udział w walkach podczas powstania warszawskiego w składzie 3 kompanii Zgrupowania Chrobry II, pod pseudonimem „Zych”. Po dostaniu się do niewoli niemieckiej trafił do Stalagu 344 w Łambinowicach (Lamsdorf). W 1945 roku został ewakuowany na zachód i w kwietniu oswobodzony przez żołnierzy armii amerykańskiej. W 1946 roku rozpoczął studia w Technische Hochschule w Stuttgarcie. Cztery lata później wyjechał do Australii, gdzie pracował jako chemik.

Na emigracji Jerzy Misiak zaangażował się w działalność organizacji polonijnych: Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) i Koła Armii Krajowej. W tej pierwszej pełnił funkcję sekretarza generalnego, następnie prezesa Zarządu Krajowego (do 2002 roku), a w 1975 roku został członkiem Prezydium Rady Federacji Światowej. 17 września 1977 roku, między innymi dzięki jego staraniom, odsłonięto w Adelajdzie pomnik poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej. W sierpniu 2000 roku współorganizował obchody 50-lecia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii. Prowadził współpracę z australijskimi organizacjami kombatanckimi oraz władzami kraju.

Za swoją działalność Jerzy Stanisław Misiak został odznaczony między innymi:

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]