Jezioro Cechyńskie Małe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Cechyńskie Małe
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Cechyny

Region

Pojezierze Bytowskie

Wysokość lustra

176,1 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,4747 km²

Głębokość
• maksymalna


29,6 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

wytopiskowe, lobeliowe

Położenie na mapie gminy Studzienice
Mapa konturowa gminy Studzienice, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Cechyńskie Małe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Cechyńskie Małe”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Cechyńskie Małe”
Położenie na mapie powiatu bytowskiego
Mapa konturowa powiatu bytowskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Cechyńskie Małe”
Ziemia54°10′43″N 17°33′53″E/54,178611 17,564722

Jezioro Cechyńskie Małe (kaszb. Jezoro Môłé Cechińsczé) – wytopiskowe jezioro lobeliowe położone na Pojezierzu Bytowskim (powiat bytowski, województwo pomorskie). Powierzchnia jeziora wynosi 47,47 ha[1]. Łączy się ono z sąsiednim jeziorem Cechyńskim Wielkim strumieniem, który wypływa z Cechyńskiego Wielkiego, przepływa przez Cechyńskie Małe i dalej płynie do jeziora Głęboczko. Przy wypływie strumienia z Jeziora Cechyńskiego Małego widoczne są ślady piętrzącego urządzenia hydrotechnicznego.

Obszar jeziora wraz z fragmentem otaczających je łąk i lasów objęty jest wodnym rezerwatem przyrodyJezioro Cechyńskie Małe”. Powierzchnia rezerwatu wynosi 56,17 ha, jego otulina zajmuje 188,9 ha[1].

Obszar jeziora jest udostępniony dla celów edukacyjnych i turystycznych (punkt edukacyjny we wschodniej części jeziora) oraz dla rybactwa (na zasadach określonych przepisami), zabroniona jest natomiast kąpiel[2].

W jeziorze występują liczne populacje roślin takich jak: lobelia jeziorna, poryblin jeziorny, brzeżyca jednokwiatowa, stwierdzono też występowanie elismy wodnej. Występują tu też populacje cennych zwierząt bezkręgowych i kręgowych, m.in. sielawy[2].

Nad zachodnim brzegiem jeziora znajduje się mała osada Cechyny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zarządzenie Nr 10/2012 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 6 lipca 2012 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Jezioro Cechyńskie Małe”. [w:] Dz. Urz. Województwa Pomorskiego poz. 3274 [on-line]. 18 października 2012. [dostęp 2018-05-23].
  2. a b Rezerwat przyrody „Jezioro Cechyńskie Małe”. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. [dostęp 2018-05-23].