Przejdź do zawartości

Czos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Czos)
Czos
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Mrągowo

Morfometria
Powierzchnia

2,79 km²

Wymiary
• max długość
• szerokość


5 km
0,4-1 km

Głębokość
• maksymalna


43,3 m

Położenie na mapie Mrągowa
Mapa konturowa Mrągowa, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Położenie na mapie powiatu mrągowskiego
Mapa konturowa powiatu mrągowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Ziemia53°51′39″N 21°19′08″E/53,860833 21,318889

Czos (niem. Schoss-See)jezioro rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim, cały obszar jeziora, wraz z Półwyspem Czterech Wiatrów jest w granicach Mrągowa[1].

Jezioro Czos składa się z dwóch odnóg: węższej zachodniej (dł. 3,5 km) i szerszej wschodniej (dł. 1,5 km). Rozdziela je wysoko wzniesiony półwysep z kilkoma wzniesieniami. U nasady półwyspu jest dwuszczytowe wzniesienie Góra Czterech Wiatrów (183,1 m n.p.m. i 165,4 m n.p.m.[2]), na zboczach niższego, północnego szczytu urządzono ośrodek narciarski. Linia brzegowa jest rozwinięta. Wschodnie brzegi są wysokie otoczone pagórkami, a zachodnie niskie, w większości bezleśne. Na północno-zachodnim brzegu zlokalizowane są kąpieliska miejskie, przystanie oraz kempingi. Jezioro za pośrednictwem rzeki Dajny łączy się z jeziorami: Wierzbowskim, Czarnym, Kot i Junem.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 1 stycznia 2024, identyfikator PRNG: 20778
  2. Wysokości wg usługi "WMS, wyznaczanie wyskości", dostępnej w geoportalu krajowym

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Sylwia Kulczyk, Edyta Tomczyk, Tomasz Krzywicki, Jacek Tokarski.,,Mazury". Przewodnik Pascala. Bielsko-Biała, 2006, ISBN 83-7304-597-X.
  • Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ISBN 83-902165-0-7 s. 70
  • Jan Bałdowski "Warmia i Mazury, mały przewodnik" Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1977 s. 66.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]