Jezioro Indiańskie Południowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Indiańskie Południowe
Jezioro Indiańskie Południowe
Położenie
Państwo  Kanada
Wysokość lustra 254 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 3100 km²
Wymiary
• max długość

146 km
Hydrologia
Rzeki zasilające Churchill
Rzeki wypływające Churchill
Rodzaj jeziora polodowcowe
Położenie na mapie Manitoby
Mapa lokalizacyjna Manitoby
Jezioro Indiańskie Południowe
Jezioro Indiańskie Południowe
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Jezioro Indiańskie Południowe
Jezioro Indiańskie Południowe
Ziemia57°09′N 98°49′W/57,150000 -98,816667

Jezioro Indiańskie Południowe (ang. Southern Indian Lake, fr. Lac Sud des Indiens) - jezioro w środkowej Kanadzie, w północnej części prowincji Manitoba. Położone jest na wysokości 254 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię około 3100 km².

Jest to jezioro pochodzenia lodowcowego. Wraz z położonym bardziej na wschód Jeziorem Indiańskim Północnym stanowi rozszerzenie rzeki Churchill. Linia brzegowa jest silnie rozwinięta. Na jeziorze znajduje się wiele wysp.

Jezioro pojawiło się po raz pierwszy na mapie Peter Fidlera w 1814. Jego nazwa odnosi się plemienia Indian Kri zamieszkujących ten obszar. W języku kri jego nazwa brzmi Missi Sakahigan, co oznacza "wielkie jezioro".

Na południowym brzegu jeziora powstała w XIX wieku kolonia handlowa Kompanii Zatoki Hudsona, obsługująca tzw. szlak futra. W 1975 osada ta została przeniesiona ze względu na podpiętrzenie wód jeziora przez zaporę wodną. Dzięki wybudowaniu tej zapory część wód rzeki Churchill kierowana jest do rzeki Nelson i wykorzystywana jest do celów energetycznych. Jej powstanie spowodowało załamanie się rybołówstwa, zwłaszcza połowów sielawy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]