Jezioro Modre (Puszcza Zielonka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Modre
Jezioro Torne
Ilustracja
Pomost widokowy
Położenie
Państwo

 Polska

Morfometria
Powierzchnia

4,33 ha

Położenie na mapie gminy Murowana Goślina
Mapa konturowa gminy Murowana Goślina, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Modre”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Modre”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Modre”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Modre”
Ziemia52°31′42,3″N 17°07′16,9″E/52,528417 17,121361

Jezioro Modre (także: jezioro Torne[1]) – jezioro polodowcowe położone na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, niedaleko leśniczówki Odrzykożuch (oddział leśny 7g) w województwie wielkopolskim (gmina Murowana Goślina). Projektowany użytek ekologiczny.

Jest to jezioro bezodpływowe, położone na wododziale rzek Główna i Trojanka. Ma powierzchnię 4,33 ha. Brzegi w większości niedostępne, porośnięte trzciną, olchą i wierzbami. Wyjątek stanowi drewniany pomost turystyczny, zbudowany na potrzeby ścieżki edukacyjnej Kraina modrej przygody[2]. Dno jeziora jest podwójne - na głębokości 0,5-1 m znajduje się zwarta masa pokładów torfowych, a pod nimi kolejna warstwa wody. Liczne są tutaj ślady żerowania bobrów. Przy pomoście istnieje wodowskaz oraz niewielka baza wędkarska. Ponadto funkcjonuje tu stacja nawadniająca na potrzeby pobliskiej szkółki leśnej Odrzykożuch (ujęcie wody, pompy i zraszacze)[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz M. Sobalak, Lokalne nazwy terenowe funkcjonujące w Puszczy Zielonka, w: praca zbiorowa pod red. Patrycji Owczarzak, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2011, s.150
  2. Puszcza Zielonka. [dostęp 2014-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-17)].
  3. tablica informacyjna in situ