Jezioro Panieńskie (dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Panieńskie
Ilustracja
Wędkarze nad Jeziorem Panieńskim
Położenie
Państwo

 Polska

Hydrologia
Rzeki zasilające

Oława

Położenie na mapie gminy Siechnice
Mapa konturowa gminy Siechnice, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Panieńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Panieńskie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Panieńskie”
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa konturowa powiatu wrocławskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Panieńskie”
Ziemia51°02′30,9″N 17°12′50,0″E/51,041917 17,213889

Jezioro Panieńskie (niem. Alte Oder[1]) – niewielkie jezioro w starorzeczu Oławy, na południowy wschód od Wrocławia, pomiędzy wsią Czernica i miastem Siechnice. Jezioro, w kształcie litery "S", ma szerokość około 50 m i długość niespełna 2 km. W pobliżu (na południe) znajduje się przystanek kolejowy Zakrzów Kotowice, a dalej - za linią kolejową nr 277 z Wrocławia do Jelcza – nieco mniejsze Jezioro Dziewicze.

Północno-wschodni skraj jeziora przecięty jest sześcioprzęsłowym mostem kolejowym[2].

Z jeziorem Panieńskim związana jest legenda[3], według której powstało ono w wyniku interwencji niebios, które uderzyły gromem w dom mieszkającego w lesie pod Kotowicami starca, zabraniającemu trzem jego córkom wychodzić z domu i spotykać się z przyjaciółmi we wsi. Miała być to kara dla niego za to, że w czasie sprzeczki z córkami rzucił się na nie z nożem zabijając je wszystkie. Według tego podania dusze młodych dziewcząt czyhają na przechodzących w pobliżu jeziora, natomiast ulgę pokutującym tam duszom może przynieść tylko śmiałek, który zdolny będzie dostać się na rosnącą pośrodku jeziora kępę trzcin i wyrwać je wszystkie wraz z korzeniami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]