Jezioro Raduńskie Górne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Raduńskie Górne
Ilustracja
Widok z okolic Stężycy w kierunku północnym
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Stężyca, Chróstowo, Żuromino, Borucino i Zgorzałe

Region

Pojezierze Kaszubskie

Wysokość lustra

161 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

3,88 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


5,9 km
0,9 km

Głębokość
• maksymalna


43 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Radunia

Rzeki wypływające

Radunia

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Stężyca
Mapa konturowa gminy Stężyca, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Raduńskie Górne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Raduńskie Górne”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Raduńskie Górne”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Raduńskie Górne”
Ziemia54°14′20,6″N 17°58′36,6″E/54,239056 17,976833

Jezioro Raduńskie Górne (kszb. Jezoro Reduńsczé Górné) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie). Jezioro znajduje się w najatrakcyjniejszej krajobrazowo części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zwanej Szwajcarią Kaszubską. Do momentu powstania sztucznej zapory w Borucinie stanowiło jedną całość wespół z jeziorem Raduńskim Dolnym pod nazwą "Jezioro Raduńskie (niem. Radaunen-See)". Na całej długości rynny jeziora przepływa rzeka Radunia stanowiąc element szlaku wodnego Kółko Raduńskie. Południowy kraniec jeziora rozwidla się na dwie wąskie zatoki z których to wschodnia ma bezpośrednie połączenie z jeziorem Stężyckim. Nad wysokimi brzegami jeziora (dochodzącymi do wysokości 40 metrów) znajdują się ośrodki wypoczynkowe i domki letniskowe. W pobliżu sztucznego przesmyku Bramy Kaszubskiej, dzielącego oba jeziora Raduńskie znajduje się stacja limnologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, zaś koroną zapory przebiega trasa drogi wojewódzkiej nr 228.

Przed 1920 jezioro nosiło nazwę niemiecką Oberer Radaunen-See.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]