Jezioro Samołęskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Samołęskie
Samołęż, Wielkie[1]
Ilustracja
Widok od południa (przystań)
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Samołęż

Morfometria
Powierzchnia

30,37 ha

Głębokość
• maksymalna


22[1] m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie gminy Wronki
Mapa konturowa gminy Wronki, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Samołęskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Samołęskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Samołęskie”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Samołęskie”
Ziemia52°41′12,8″N 16°25′25,3″E/52,686889 16,423694

Jezioro Samołęskie (także Samołęż lub Wielkie) – jezioro polodowcowe zlokalizowane w na Pojezierzu Poznańskim, w gminie Wronki, przylegające do wsi Samołęż.

Charakterystyka i historia[edytuj | edytuj kod]

Akwen ma powierzchnię 30,37 ha[2]. Od północy dochodzą do brzegów zabudowania wsi Samołęż. Od lat 90. XX wieku jeziorem zarządza Okręg Nadnotecki PZW w Pile (wcześniej gospodarowało tutaj PGRyb w Oleśnicy, a po jego likwidacji Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa)[3].

W lipcu 2011 w akwenie utonął 42-letni mężczyzna[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b R.Krygiel, P.Mordal, Vademecum Krajoznawcze Ziemi Szamotulskiej, PTTK Oddział w Szamotułach, Szamotuły 2002, s. 105
  2. PZW Września. [dostęp 2014-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-09)].
  3. PZW Poznań
  4. Głos Wielkopolski