Przejdź do zawartości

Joanna Plantagenet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joanna Plantagenet
Ilustracja
królowa Szkocji
Okres

od 1221
do 1238

Jako żona

Aleksandra II

Następczyni

Maria de Coucy

Dane biograficzne
Dynastia

Plantageneci

Data urodzenia

22 lipca 1210

Data śmierci

4 marca 1238

Miejsce spoczynku

Tarant Crawford Abbey w Dorset

Ojciec

Jan bez Ziemi

Matka

Izabela d'Angoulême

Mąż

Aleksandra II

Joanna Plantagenet, Joanna Angielska (ur. 22 lipca 1210, zm. 4 marca 1238) – królowa Szkocji jako pierwsza żona króla Aleksandra II.

Była najstarszą córką króla Anglii - Jana bez Ziemi i jego drugiej żony – Izabeli d'Angoulême (córki Aymera Taillefera, hrabiego Angoulême i Alicji de Courtenay). Jej starszymi braćmi byli: Henryk III, król Anglii, i Ryszard z Kornwalii, antykról niemiecki. Jej młodszymi siostrami były: Izabela Plantagenet, cesarzowa niemiecka, i Eleonora Plantagenet, hrabina Leicester.

21 czerwca 1221, w York Minster poślubiła Aleksandra II z dynastii Dunkeld. Aleksander miał wtedy 23 lata, a Joanna – 11. Małżeńswto nie zostało skonsumowane ze względu na młody wiek panny młodej i ostatecznie para nie miała dzieci. Joanna zmarła w Esseksie, w 1238. Została pochowana w Tarant Crawford Abbey, w Dorset.

Po jej śmierci, w 1239, Aleksander ożenił się po raz drugi z Marią de Coucy i miał z nią syna Aleksandra III, który później ożenił się z bratanicą Joanny – Małgorzatą Plantagenet.