Joanna Plantagenet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Plantagenet
JoanEngland.jpg
królowa Szkocji
Okres panowania od 1221
do 1238
Jako żona Aleksandra II
Następczyni Maria de Coucy
Dane biograficzne
Dynastia Plantageneci
Urodzona 22 lipca 1210
Zmarła 4 marca 1238
Pochowana Tarant Crawford Abbey w Dorset
Ojciec Jan bez Ziemi
Matka Izabela d'Angoulême
Mąż Aleksandra II

Joanna Plantagenet, Joanna Angielska (ur. 22 lipca 1210 - zm. 4 marca 1238) - królowa Szkocji jako pierwsza żona króla Aleksandra II.

Była najstarszą córką króla Anglii - Jana bez Ziemi i jego drugiej żony - Izabeli d'Angoulême (córki Aymera Taillefera, hrabiego Angoulême i Alicji de Courtenay). Jej starszymi braćmi byli: Henryk III, król Anglii, i Ryszard z Kornwalii, antykról niemiecki. Jej młodszymi siostrami były: Izabela Plantagenet, cesarzowa niemiecka, i Eleonora Plantagenet, hrabina Leicester.

21 czerwca 1221, w York Minster poślubiła Aleksandra II z dynastii Dunkeld. Aleksander miał wtedy 23 lata, a Joanna - 11. Małżeńswto nie zostało skonsumowane ze względu na młody wiek panny młodej i ostatecznie para nie miała dzieci. Joanna zmarła w Essex, w 1238. Została pochowana w Tarant Crawford Abbey, w Dorset.

Po jej śmierci, w 1239, Aleksander ożenił się po raz drugi z Marią de Coucy i miał z nią syna Aleksandra III, który później ożenił się z bratanicą Joanny - Małgorzatą Plantagenet.


Poprzednik
Ermengarda de Beaumont
Królowa Szkocji
1221–1238
Następca
Maria de Coucy