Jobriath

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jobriath
Imię i nazwisko Bruce Wayne Campbell
Data i miejsce urodzenia 14 grudnia 1946
Filadelfia
Data i miejsce śmierci 3 sierpnia 1983
Nowy Jork
Gatunki glam rock
Zawód wokalista
Wydawnictwo Elektra Records
Zespoły
Creatures

Jobriath, właściwie Bruce Wayne Campbell (ur. 14 grudnia 1946 w Filadelfii - zm. 3 sierpnia 1983 w Nowym Jorku) - piosenkarz glamrockowy, tworzący w latach 1973-1974, wokalista grupy Creatures.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

U Jobriatha widoczne są inspiracje muzyką poważną, kabaretową oraz zespołami brytyjskiej inwazji. Jego występy charakteryzowała kameralność, efekciarstwo częstokroć idące w stronę agresywnej obyczajowej prowokacji. Artystą zainteresowała się wytwórnia Elektra. Z czasem, Jobriath zaczął być kojarzony jako symbol amerykańskiego glam rocka, a jego popularność wzrastała, lecz sprzedaż jego płyt była zaskakująco niska. Do tego dołączył kryzys osobisty i uzależnienie od narkotyków. W roku 1983 Jobriath zmarł na AIDS.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Jobriatha już u współczesnych spotkała się z ostrą krytyką. Zarzucano mu kiczowatość i powielanie stylu Davida Bowiego. Jednym z powodów odrzucenia była również niechęć publiki do seksualnych wybryków Jobriatha oraz jego bezpruderyjnych homoseksualnych manifestów. Ponadto Jobriath znalazł się na pierwszym miejscu 100 najgorszych wokalistów w historii rocka. Dziś wielu wybitnych współczesnych artystów sceny muzycznej przyznaje się do fascynacji muzyką tego piosenkarza. Twórczość Jobriatha wciąż pozostaje jednak bardzo mało znana, a jego płyty stanowią rarytas.

Inspiracje w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Życie Jobriatha stało się inspiracją do filmu Idol, w którym alter-ego zapomnianego gwiazdora nosi nazwisko Maxwell Demon.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Label
1973 Jobriath Elektra
1974 Creatures of The Street Elektra

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Label
2004 Lonely Planet Boy Sanctuary

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]