Joe Adonis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joe Adonis, Giuseppe Antonio Doto (ur. 22 listopada 1902 w Montemarano we Włoszech, zm. 26 listopada 1971) – gangster, jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego, tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykrystalizował się po „wojnie Castellammarese”. Wieloletni współpracownik Lucky Luciano, Franka Costello i Meyer’a Lansky’ego. Należał do brygady zabójców Giuseppe „Joe Boss” Masserii.

Do Stanów Zjednoczonych przybył jako nielegalny imigrant, swoją karierę w półświatku przestępczym Nowego Jorku zawdzięczał prohibicji – kierował Broadway Mob (najważniejszy gang przemytniczy Manhattanu). Aresztowany w 1951 roku – po politycznym wstrząsie jakim były przesłuchania komisji Kefauvera – skazany na dwa lata pozbawienia wolności. W 1956 roku wobec grożących oskarżeń o złożenie fałszywych zeznań (po ujawnieniu jego włoskiego pochodzenia, do którego się nie przyznawał – utrzymywał, że urodził się rodowitym Amerykaninem) zdecydował się na dobrowolną deportację do Włoch.

Zmarł na atak serca w trakcie przesłuchania. Włoska policja przeprowadzała wówczas działania antymafijne. Pochowany został na cmentarzu Madonna w Fort Lee w stanie New Jersey.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]