Ankona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta we Włoszech. Zobacz też: Ankona – rasa kur.
Ankona
Ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo  Włochy
Region Marche
Zarządzający ?
Powierzchnia 123,23 km²
Wysokość 16 m n.p.m.
Populacja (I 2010)
• liczba ludności
• gęstość

102 521
831,9 os./km²
Nr kierunkowy 071
Kod pocztowy 60100
Tablice rejestracyjne AN
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Ankona
Ankona
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Ankona
Ankona
Ziemia 43°37′N 13°31′E/43,616667 13,516667
Strona internetowa

Ankona (wł. Ancona) – miasto i gmina w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ankon, oznaczającego łokieć. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i regionu Marche. Miasto położone jest amfiteatralnie na nadmorskich wzgórzach (m.in. Monte Conero 572 m n.p.m.), 180 km na wsch. od Florencji.

Ankona

Dane ogólne[edytuj]

Ankona jest ważnym portem wojennym i handlowym; posiada także połączenia promowe z Chorwacją i Grecją. Ośrodek przemysłowy (stocznia), handlowy (targi rybne), turystyczny, kulturalny (muzea) i naukowy (uniwersytet).

Historia[edytuj]

Ankona została założona w IV wieku p.n.e. W starożytności była to kolonia grecka, później we władaniu Rzymu. Była jednym z pięciu miast Pentapolis. Od połowy V wieku biskupstwo, a w V–VI wieku pod panowaniem Ostrogotów, w VI–VIII wieku – Bizancjum. Od końca VIII w. Ankona była uzależniona od papiestwa. W 1552 włączona do Państwa Kościelnego. 22 sierpnia 1760 w Ankonie prawdopodobnie narodził się Annibale Sermattei della Genga, przyszły papież Leon XII. Od 1860 weszła w skład Królestwa Włoskiego. Bitwa o Ankonę: jedna z bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim w czasie walk nad Adriatykiem w 1944. Podczas drugiej wojny światowej zdobyta 18 lipca 1944 przez II Korpus Polski (zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło sprzymierzonym przełamanie linii Gotów). Miejscowość została zdobyta bez jednego wystrzału artyleryjskiego - obawiano się, że pociski mogą spowodować straty wśród ludności cywilnej. Ten moralny aspekt działań żołnierzy II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Andersa zyskał uznanie wśród mieszkańców oraz dowództwa wojsk alianckich.

Zabytki[edytuj]

W Ankonie znajduje się wzniesiony w I wieku łuk triumfalny cesarza Trajana.

Na wzgórzu Monte Guasco znajduje się romańsko-bizantyjska katedra (XI–XIII w., z fragmentami starożytnymi i wczesnochrześcijańskimi). Katedra została konsekrowana w 1128 a ukończona w 1189.

Inne zabytki to:

  • kościół Santa Maria della Piazza (XI–XIII w.) z pozostałościami wcześniejszej budowli (m.in. mozaiki z V i VI w.)
  • Loggia dei Mercanti z XV w.
  • pięcioboczny fort Mole Vanvitelliana wzniesiony w XVIII w.
  • pałace z XIII–XVI w.

W 1972 Ankona została częściowo zniszczona, na skutek powtarzających się trzęsień ziemi.

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]