Joga śmiechu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zajęcia jogi śmiechu w Wielkiej Brytanii

Joga śmiechu (Hasyayoga) – praktyka polegająca na wywoływaniu śmiechu przez specjalne ćwiczenia, proste techniki oddechowe jogi i relaksację. Na zajęciach jogi śmiechu ćwiczenia odbywają się w grupach, gdzie wywołaniu śmiechu sprzyja utrzymanie kontaktu wzrokowego, ruch i klimat dziecięcej zabawy. Wywołany śmiech może zamienić się spontaniczny i zaraźliwy, ale nawet jeśli tak się nie stanie joga śmiechu opiera się na przekonaniu, że śmiech wywoływany zapewnia te same fizjologiczne i psychologiczne korzyści jak śmiech spontaniczny.

W 1995 roku w Indiach lekarz dr Madan Kataria zapoczątkował jogę śmiechu jako otwartą poranną praktykę w parkach, głównie dla osób starszych. Joga śmiechu stała się popularna[potrzebny przypis] i opisana w książce 2002 książkę Laugh For No Reason (Śmiech bez powodu).[1]

Metoda[edytuj | edytuj kod]

Praktyka odbywa się bez żadnych zabawnych powodów do śmiechu, a jeden z praktykujących uważa "umysł nie wie, że udajemy"[2].

Joga śmiechu może zacząć się od delikatnej rozgrzewki, która zawiera rozciąganie, śpiewanie, klaskanie, kontakt wzrokowy i ruch ciała, aby pomóc aby zlikwidować zahamowania i zachęcić do zabawy. Ćwiczenia oddechowe są używane do przygotowania płuc do śmiechu, po których następuje seria ćwiczeń śmiechu, które łączą w sobie grę aktorską i techniki wizualizacji z zabawą. Ćwiczenia śmiechu przeplatają się z ćwiczeniami oddechowymi[3]. Dwadzieścia minut śmiechu zapewnia pełnię fizjologiczne korzyści.

Organizacja Laughter Yoga USA zapewnia możliwość udziału w telefonicznej konferencji dla uczestników, którzy nie będą mogli być obecni na warsztatach[4].

Naukowa zasadność[edytuj | edytuj kod]

Kilka niewielkich badań naukowych wykazało, że Laughter Yoga może potencjalnie przynieść pewne korzyści medyczne, w tym korzyści dla zdrowia układu krążenia i nastroju[5]. Wykazano, że dobre samopoczucie u pacjentów z depresją jest tak dobre, jak terapia ruchowa[6].Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki wykazało, że progi bólowe stają się "znacznie wyższe" po śmiechu, w porównaniu do stanu kontrolnego i postrzegają to jako wynik samego śmiechu, a nie nastroju podmiotu. Badanie sugerowało, że śmiech wywołał "efekt opiatowy za pośrednictwem endorfin", który mógłby "odgrywać kluczową rolę w więziach społecznych"[7].

Joga śmiechu w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Joga Śmiechu po raz pierwszy pojawiła się w Polsce w 2008 roku. Na zaproszenie Elżbiety Starko - właścicielki centrum szkoleniowego z Lublina - do Polski przylecieli ambasadorzy i nauczyciele Jogi Śmiechu z USA - Gaga i Khevin Barnesowie[8]. Dzięki tej inicjatywie, pierwsze 9 osób w Polsce uzyskało certyfikaty instruktorskie. Elżbieta Starko w dalszym ciągu jest jednym z czynnych trenerów i propagatorów Laughter Yogi w Polsce - prowadzi na terenie Lubelszczyzny pokazy m.in. dla takich organizacji czy instytucji jak uniwersytety trzeciego wieku, stowarzyszenia amazonek, fundacje. Występuje również na targach prozdrowotnych[9] a w 2018 roku promowała zdrowy styl życia na jednej scenie wraz z trenerem fitness Danielem Kuczajem znanym w sieci pod pseudonimem "Qczaj"[10]. Jednym z propagatorów jogi śmiechu jest również Piotr Bielski. Pierwsze warsztaty poprowadził w 2013 r., a w 2016 r. ukazała się jego pierwsza książka na ten temat wydana w Polsce pt. "Joga śmiechu. Droga do radości"[11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Gelotologia
 • Światowy Dzień śmiechu Guinnessa rekord świata na Jodze śmiechu – to jest kwestia historii, że w Indiach pierwszy rekord Guinnessa w jodze śmiechu została wykonana przez Man Pasand Laughter Yoga Club, Indore 28.11.15, którą prowadził dr Madan Kataria.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Madan Kataria, Laugh For No Reason, wyd. 2, Madhuri International, 2002, ISBN 978-81-87529-01-9.
 2. Wilson, Mary, Finding focus, relaxation and improved health through Laughter Yoga, ABC News 10, 23 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-27].
 3. Debra Bokur, What's So Funny? ''Yoga Journal'', Yogajournal.com [dostęp 2013-08-02].
 4. Laughter Yoga on the phone [dostęp 2017-07-12].
 5. R Dolgoff-Kaspar i inni, Effect of laughter yoga on mood and heart rate variability in patients awaiting organ transplantation: a pilot study, „Altern Ther Health Med”, 18, 2013, s. 61–6, PMID22894892.
 6. M Shahidi i inni, Laughter yoga versus group exercise program in elderly depressed women: a randomized controlled trial, „Int J Geriatr Psychiatry”, 26, s. 322–7, DOI10.1002/gps.2545, PMID20848578.
 7. Social laughter is correlated with an elevated pain threshold | Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences
 8. Laughter Yoga on Polish National TV. Khevinbarnes
 9. l, Targi Zdrowo Zakręcone w Galerii GALA., Kurierlubelski.pl [dostęp 2019-01-25] (pol.).
 10. QCZAJ W LUBLINIE - Zdrowie, sport i energia!. ŚwiadomaTV
 11. Jogin Śmiechu, Jogin Śmiechu [dostęp 2017-11-28] (pol.).

Dalsze czytanie[edytuj | edytuj kod]

 • Birklbauer, Walter (2011), Why Laughter Yoga or The Guitar Method: A Neurologic View, ​ISBN 3-8423-6907-7

ISBN 3-8423-6907-7

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]