Johann Kaspar Zeuss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Kaspar Zeuss

Johann Kaspar Zeuss (ur. 22 lipca 1806, zm. 10 listopada 1856) – niemiecki uczony, językoznawca. Zajmował się gramatyką porównawczą języków celtyckich i jest uważany za twórcę nowoczesnej celtologii[1][2].

Johann Kaspar Zeuss urodził się 22 lipca 1806 w Górnej Frankonii[2]. Rodzice chcieli, aby został duchownym, ale on wybrał karierę naukowca[1]. Studiował na Uniwersytecie w Monachium. Potem był nauczycielem gimnazjalnym[2]. Przez pewien czas był wykładowcą swojego uniwersytetu, ale zrezygnował z posady ze względu na zły stan zdrowia. Uczył też w szkołach średnich w Spirze i w Bambergu. Uniwersytet w Erlangen przyznał mu doktorat honorowy[2].

Prace[edytuj | edytuj kod]

Głównym dziełem Johanna Kaspara Zeussa jest Grammatica Celtica. Uczony udowodnił w niej pokrewieństwo języków celtyckich i zarazem pokazał ich miejsce w rodzinie języków indoeuropejskich[2]. Wnioski oparł na drobiazgowej analizie tekstów pozyskanych w ciągu wielu podróży po wielu ośrodkach akademickich[2]. Po śmierci Zeussa jego gramatyka została poprawiona i powtórnie wydana w 1871 roku przez Hermanna Ebela. Do chwili obecnej służy celtologom[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zbigniew Gołąb, Adam Heinz, Kazimierz Polański: Słownik terminologii językoznawczej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1968, s. 717.
  2. a b c d e f g Johann Kaspar Zeuss (ang.). New Advent. [dostęp 2016-10-27].