John Conolly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Conolly
Grób Johna Conolly’ego na Hanwell's Kensington Cemetery w Londynie

John Conolly (ur. 27 maja 1794 w Market Rasen, zm. 5 marca 1866 w Hanwell) – angielski psychiatra irlandzkiego pochodzenia. Pionier ruchu non-restraint.

Ukończył studia na University of Edinburgh w 1821. Prowadził praktykę w Lewes, Chichester i Stratford-on-Avon. W 1828 został profesorem w londyńskim University College. W 1830 opublikował pracę Indications of Insanity, po czym przeniósł się do Warwick.

W 1832 wspólnie z sir Charlesem Hastingsem i sir Johnem Forbesem założył towarzystwo medyczne, które z czasem przekształciło się w istniejące do dziś British Medical Association.

W 1839 został lekarzem rezydentem w Middlesex County Asylum w Hanwell. Opiekując się chorymi umysłowo zrezygnował ze wszelkich środków krepujących chorych, zapoczątkowując tzw. ruch „non-restraint”.

W ostatnich latach życia prowadził prywatny zakład dla chorych umysłowo „Lawn House” w Hanwell.

Ożenił się z Elizabeth Collins. Syn Edward Tennyson został prawnikiem. Starsza córka Sophia Jane, wyszła za psychiatrę Thomasa Harringtona Tuke'a w 1852. Młodsza córka Ann wyszła za mąż za psychiatrę Henry’ego Maudsleya.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]