Johnny Guitar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johnny Guitar
Ilustracja
Gatunek

western

Rok produkcji

1954

Data premiery

5 maja 1954

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

110 min

Reżyseria

Nicholas Ray

Scenariusz

Philip Yordan

Główne role

Joan Crawford
Sterling Hayden

Muzyka

Peggy Lee
Victor Young

Zdjęcia

Harry Stradling Sr.

Montaż

Richard L. Van Enger

Produkcja

Herbert J. Yates

Wytwórnia

Republic Pictures

Dystrybucja

Republic Pictures

Johnny Guitaramerykański film z 1954 roku w reżyserii Nicholasa Raya. Scenariusz westernu został oparty na podstawie powieści Roya Chanslora.

W 2008 roku film został umieszczony w National Film Registry – liście filmów budujących dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych, do przechowywania w Bibliotece Kongresu[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główna bohaterka Vienna (Joan Crawford) to twarda właścicielka saloonu, wybudowanego na obrzeżach miasteczka. Miejscowi, dowodzeni przez Johna McIversa (Ward Bond) i podżegani przez Emmę Small (Mercedes McCambridge), chcą zmusić Viennę do opuszczenia miasta. Nękana kobieta zwraca się o pomoc do byłego kochanka i wytrawnego rewolwerowca, nazywanego Johnny Guitar (Sterling Hayden). Gdy Dancin' Kid i jego grupa napadają na bank, dziewczyna zostaje oskarżona o pomaganie przestępcom a Emma namawia do jej powieszenia. Vienna i Johnny Guitar uciekają w ostatniej chwili. Znajdują schronienie w tajnej kryjówce Dancin' Kida[2][3].

Film tylko pozornie oparty jest na klasycznych, westernowych schematach. Nicholas Ray bawi się stroną wizualną filmu, seksualną symboliką oraz męskimi i kobiecymi figurami. Film został w swoim czasie odrzucony w USA, lecz Jean-Luc Godard i inni francuscy nowofalowcy nazwali Raya geniuszem[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andre Soares: National Film Registry: Lesbian Western & Asian-American Musical Among Entries. Alt Film Guide. [dostęp 2019-06-06]. (ang.).
  2. a b Marcin Pieńkowski: Johnny Guitar. Nowe Horyzonty. [dostęp 2019-06-06].
  3. Johnny Guitar. Rogerebert.com. [dostęp 2019-06-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]