Jean-Luc Godard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean-Luc Godard
Ilustracja
Godard w 1968.
Data i miejsce urodzenia 3 grudnia 1930
Paryż
Zawód reżyser, scenarzysta, aktor

Jean-Luc Godard (ur. 3 grudnia 1930 w Paryżu) – francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk. Jest często utożsamiany z grupą filmowców określanych jako przedstawicieli francuskiej Nowej Fali (fr. Nouvelle Vague).

Charakterystyka dorobku[edytuj | edytuj kod]

Wiele z filmów Godarda stało się wyzwaniem dla tradycyjnej konwencji kina Hollywood, a także francuskej „tradycji jakości”. Jako reżyser jest często uważany za jednego z najbardziej ekstremalnych lub radykalnych przedstawicieli Nowej Fali. Jego filmy są odzwierciedleniem jego politycznych ideologii, jak również jego znajomości historii filmu. Godard był zapalonym czytelnikiem filozofii egzystencjalnej i marksistowskiej, dlatego filmy często odwołują się do egzystencjalizmu. Jego radykalne podejście w konwencji filmu, polityki i filozofii uczyniły go jednym z najbardziej wpływowych twórców francuskiej Nowej Fali. Filmy Godarda okazały się inspiracją dla wielu różnych reżyserów, jak Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Bernardo Bertolucci, Arthur Penn, Richard Linklater, Gregg Araki, John Woo, Mike Figgis, Robert Altman, Steven Soderbergh, Richard Lester, Jim Jarmusch, Rainer Werner Fassbinder, Brian De Palma, Wim Wenders, Oliver Stone i Ken Loach. W 2002 roku w plebiscycie magazynu filmowego „Sight and Sound”, krytycy umieścili Godarda na trzecim miejscu w rankingu dziesięciu reżyserów wszech czasów[1]. W sierpniu 2010 r. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, że w tym roku za całokształt twórczości zostanie przyznana Godardowi Nagroda Honorowa Akademii.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1983 za film Imię: Carmen (Prénom Carmen) otrzymał nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

W 1965 za film Alphaville (Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution) otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

6-krotnie nominowany do nagrody Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Potomek dawnych kalwińskich rodzin. Kuzyn peruwiańskiego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego[2].

Godard był trzy razy żonaty, m.in. z francuską aktorką Anną Kariną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nick James i inni, BFI | Sight & Sound | Top Ten Poll 2002 - The Critics' Top Ten Directors, old.bfi.org.uk [dostęp 2017-03-06] (ang.).
  2. Pierwsza tura dla córki byłego prezydenta, w drugiej czeka Kuczynski. tvn24.pl, 2016-04-12. [dostęp 2016-06-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]