Nicholas Ray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nicholas Ray
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Raymond Nicholas Kienzle
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1911 r.
Galesville w stanie Wisconsin
Data i miejsce śmierci 16 czerwca 1979 r.
Nowy Jork
Zawód reżyser, scenarzysta

Nicholas Ray, właściwie Raymond Nicholas Kienzle (ur. 7 sierpnia 1911 roku w Galesville w stanie Wisconsin, zm. 16 czerwca 1979 r. w Nowym Jorku) – amerykański reżyser i scenarzysta, nominowany do nagrody Oscara jako twórca kultowego dramatu Buntownik bez powodu (Rebel Without a Cause, 1955) z Jamesem Deanem i Natalie Wood oraz jednej z wielu hollywoodzkich adaptacji Nowego Testamentu – zwracającego uwagę realizacyjnym rozmachem i swobodnym traktowaniem tradycyjnych wątków filmu Król królów (King of Kings, 1961) z Jeffreyem Hunterem w roli Jezusa z Nazaretu.

Jako pierwszy poruszył w kinie problem buntującej się młodzieży i ukazał jego podłoże psychologiczno-społeczne. Zwrócił uwagę na dysfunkcjonalność wielu amerykańskich rodzin i wyraził swój pogląd na to, co tak naprawdę powinni zapewnić i przekazywać swoim dzieciom rodzice.

Był czterokrotnie żonaty – w latach trzydziestych z Jean Evans, następnie z aktorką/tancerką Betty Utey i późniejszą twórczynią eseju The Autobiography of Nicholas Ray Susan Schwartz, ostatecznie z aktorką Glorią Grahame od 1 czerwca 1948 do 14 sierpnia 1952 roku. Ze związków tych zrodzono mu trójkę dzieci: syna Anthony'ego (który to następnie poślubił macochę Glorię Grahame, co zszokowało opinię publiczną) oraz dwie córki, Nicę i Julie. Pomimo licznych związków z kobietami, był osobą biseksualną[1][2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jonathan Rosenbaum, Essential Cinema: On the Necessity of Film Canons, str. 334.
  2. Mark Cousins, The Story of Film, str. 229.