José Esteve Bonet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
José Esteve Bonet
Ilustracja
Portret rzeźbiarza José Esteve Boneta, pędzla Agustína Esteve
Data i miejsce urodzenia 1741
Walencja, Hiszpania
Data i miejsce śmierci 1802
Walencja, Hiszpania
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki rzeźba
Epoka neoklasycyzm

José Esteve Bonethiszpański rzeźbiarz pochodzący z Walencji.

Pochodził z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach artystycznych. Jego ojciec Francisco Esteve również był rzeźbiarzem[1], a syn Rafael Esteve Vilella został rytownikiem.

Studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych San Carlos w Walencji, gdzie jego nauczycielem był Ignacio Vergara. Wyjechał do Madrytu gdzie zetknął się z klasycznymi artystami z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda oraz śmietanką artystyczną związaną z królewskim dworem. Był mocno związany w uczelnią w Walencji, został profesorem, dyrektorem wydziału rzeźby, a w 1781 rektorem Akademii San Carlos[1].

W 1784 wrócił do Madrytu. Na zamówienie Karola III wykonał rzeźby do Belén del Príncipe, złożonej konstrukcji, która przedstawiała Boże Narodzenie i inne związane z nim sceny biblijne. Ta wykonana z rozmachem szopka była prezentem dla następcy tronu – księcia Karola i została umieszczona w Pałacu Królewskim w Madrycie[1]. Esteve wykonał 180 figurek o wysokości 50cm każda, które (na życzenie króla) przedstawiały różne zawody, zwyczaje i stroje regionu Walencji. Cała kompozycja składała się z ok. 6000 figur. Przy tym zleceniu Esteve współpracował z artystą José Ginés Marín. W 1790, w uznaniu za pracę przy Belén del Príncipe został mianowany nadwornym rzeźbiarzem na dworze króla Karola IV[1].

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Enrique Arias Anglés: Del Neoclasicismo al Impresionismo. Madryt: Ediciones AKAL, 1999. ISBN 84-460-0854-8.