Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katedra, Alkazar i Główne Archiwum Indii w Sewillia
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Cathedral and Archivo de Indias - Seville.jpg
Kraj  Hiszpania
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, II, III, VI
Charakterystyka #383
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1987
na 11. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Sewilli
Mapa lokalizacyjna Sewilli
Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli
Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli
Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli
Ziemia 37°23′08,95″N 5°59′35,27″W/37,385820 -5,993130
Katedra w Sewilli
Wnętrze katedry
Grobowiec Krzysztofa Kolumba

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli (hiszp. Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) - gotycka katedra, powstała w Sewilli w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 • 8 lipca 1401 - kapituła katedry sewilskiej podjęła decyzję o wzniesieniu kościoła w miejscu muzułmańskiego meczetu;
 • 1506 - zakończenie budowy katedry;
 • 1511 - zawalenie się głównej kopuły kościoła;
 • 1515 - rozpoczęcie budowy nowej kopuły;

Warto zobaczyć[edytuj | edytuj kod]

 • Prezbiterium - zbudowane (zgodnie z pozostawioną inskrypcją na tronie królewskim) w 1478 przez Nufro Sáncheza. 117 stalli wykonanych zostało z dębu i jodły w stylu łączącym elementy gotyku, mudejaru i plateresco. Na oparciach stalli dolnych umieszczony jest wizerunek Giraldy w formie, w jakiej była jeszcze minaretem. Zagłówki natomiast zdobią reliefy przedstawiające sceny biblijne. Całe prezbiterium przykryte jest baldachimem, delikatnie rzeźbionym, z wieloma filigranowymi figurkami.
 • Capilla Mayor, główny ołtarz, największy w Hiszpanii (18,2 m szerokości i 27,8 m wysokości). Budowa rozpoczęta w 1482 przez flamandzkiego rzeźbiarza Pietera Dancarta zakończono została dopiero pod koniec XVI wieku. Retabulum ołtarza wykonane z drewna orzechowca, modrzewia i kasztanowca w formie tryptyku zwieńczonego baldachimem i wzmocnionego belka poprzeczna. Wewnątrz znajduje się 45 grup figur drewnianych, w centralnej część przedstawiające sceny z życia Marii i Jezusa, na skrzydłach bocznych natomiast sceny z biblijnej historii stworzenia świata.
 • Capilla Real, kaplica królewska, zbudowana w latach 1551 - 1558, podczas panowania Karola V, a poświęcona zdobywcy Sewilli Ferdynandowi III. Kaplica zbudowana jest na planie kwadratu, przykryta kasetonową kopułą. Szczątki Ferdynanda złożone są w srebrnym relikwiarzu z XVIII wieku. W środkowej niszy znajduje się wykonana z drewna modrzewia figura Niepokalanej Dziewicy bogato ozdobiona klejnotami. Jej głowa i ręce mogą się poruszać dzięki wbudowanemu mechanizmowi.
 • Grobowiec Kolumba.
 • Sacristia Mayor, zbudowana w latach 1528 - 1543.
 • Capilla de San Andrés, wewnątrz, pod czerwonym baldachimem, eksponowane jest jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w katedrze, krucyfiks wykonany w 1603 roku przez Juan Martíneza Montañésa, zwanego hiszpańskim Michałem Aniołem

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Brigitte Hintzen-Bohlen: Sztuka i Architektura - Andaluzja. Warszawa: Wydawnictwo Philip Wilson, 2008, s. 29-47. ISBN 978-3-8331-5106-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]