Junost' Mińsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Junost' Mińsk
Pełna nazwa HK Junost' Mińsk
Barwy niebiesko-czerwono-białe
Data założenia 2003
Liga Białoruś Ekstraliga białoruska
Lodowisko Lodowisko Junosti Mińsk
Kritij Katok
Trener Białoruś Michaił Zacharau (Junost')
Białoruś Andrej Rasolka (Junior)[1][2]
Asystent trenera Białoruś Pawieł Pierapiechin
Białoruś Dmitrij Karpikow (Junost')
Białoruś Dzmitryj Jerko (Junost')
Białoruś Aleksiej Baranow (Junior)
Strona internetowa

Junost' Mińsk (ros. Хоккейный клуб Юность-Минск, Chokkiejnyj kłub Junost'-Minsk; błr. Хакейны клуб Юнацтва-Мінск, Chakiejny kłub Junactwa-Minsk) – białoruski klub hokejowy z siedzibą w Mińsku. Nazwa klubu oznacza "Młodość".

Jest najbardziej utytułowaną drużyną mistrzostw Białorusi. Do końca sezonu 2011/2012 pierwszy zespół Junosti występował w rozgrywkach ekstraligi białoruskiej. W 2012 klub został przyjęty do rosyjskich rozgrywek Wysszaja Chokkiejnaja Liga[3] i wystąpił w sezonie 2012/2013 (w sezonie zasadniczym zajął 23. miejsce na 27 zespołów i nie awansował do fazy play-off). W tym czasie w narodowej lidze białoruskiej edycji 2012/2013 grał zespół rezerwowy klubu pod nazwą Junior[4]. Po sezonie WHL podjęto decyzję, że Junost' nie będzie kontynuować gry w tej lidze i powróci do rozgrywek na Białorusi[5][6].

Drużyną juniorską klubu jest zespół Junost' występujący w rosyjskich rozgrywkach Mołodiożnaja Chokkiejnaja Liga do końca sezonu 2014/2015. Przed sezonem 2015/2016 drużyna juniorska Junostii podjęła występy w rozgrywkach Mołodiożnaja Chokkiejnaja Liga B.

Od 2012 roku stanowi klub farmerski stowarzyszony z Dynama Mińsk.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Lodowisko Junosti Mińsk

Szkoleniowcy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy hokeistów Junosti Mińsk.

Trenerem szkoły SDJuSZor Junosti był Edward Miłuszew. Od 2003 trenerem drużyny jest Michaił Zacharau. Od 2004 do 2014 asystentem i trenerem bramkarzy był Alaksiej Szczabłanau[7]. Wieloletnim trenerem w klubie był Władimir Mielenczuk, a ponadto Andrej Rasolka. W 2014 asystentami Zacharaua zostali Aleh Chmyl, Juryj Iwaszyn, Andrej Rasolka. W październiku 2015 asystentem Zacharaua został Pawieł Pierapiechin, w 2016, Dmitrij Karpikow, zaś trenerem Juniora został Rasolka, a jego asystentem Aleksiej Baranow.

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści Junosti Mińsk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]