Jutta Mecklenburg-Strelitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Księżna Milica

Augusta Szartlotta Jutta Aleksandra Georgiana Adolfa (ur. 24 stycznia 1880 w Neustrelitz, zm. 17 lutego 1946 w Rzymie) - księżniczka Meklemburgii, następczyni tronu Czarnogóry.

Jutta była młodszą córką Adolfa Fryderyka V, wielkiego księcia Meklemburgii, i jego żony Elżbiety Anhalt-Dessau. Jutta i jej starsza siostra Maria były wychowywane przez guwernantki i miały niewielki kontakt z rodzicami. Dzięki wpływom Wilhelma II, cesarza Niemiec, zaaranżowano małżeństwo Jutty z księciem Daniłem, następcą tronu Czarnogóry, najstarszym synem króla Mikołaja I Petrowić-Niegosz i królowej Mileny Vuković. Jeszcze przed przybyciem do Czarnogóry, Jutta przeszła na prawosławie. Przybyła do Antivari, stamtąd do Cetynii towarzyszył jej przyszły szwagier - Wiktor Emanuel Sabaudzki, książę włoski. Ślub odbył się 27 lipca 1899 - Jutta otrzymała nowe imię Milica.

Po I wojnie światowej spędziła resztę swojego życia na emigracji. Ona i jej mąż mieszkał we Francji, gdzie Daniel zmarł w 1939 roku. Jutta zmarła w Rzymie, gdzie panował jej szwagier - król Wiktor Emanuel III.