Przejdź do zawartości

Józef Godlewski (poseł)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Godlewski
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Józef Hipolit Godlewski

Data i miejsce urodzenia

13 sierpnia 1867
Brulino-Koski

Data i miejsce śmierci

30 października 1936
Warszawa

Poseł III kadencji Sejmu (II RP)
Okres

od 1930
do 1935

Przynależność polityczna

Stronnictwo Narodowe

Faksymile

Józef Hipolit Godlewski herbu Gozdawa (ur. 13 sierpnia 1867 w Brulinie-Koskach[1], zm. 30 października 1936[2] w Warszawie) – ziemianin, poseł na Sejm III kadencji w II RP, z ramienia Stronnictwa Narodowego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Działalność w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Akademię Rolniczą w Dublanach. W 1908 r. wraz z kilkunastoma innymi właścicielami ziemskimi założył „Czyżewską Spółkę Mleczarską”, w jej zarządzie prócz Godlewskiego zasiadał Guerquin z Dobk i Henryk Apoznański z Rusi. Był członkiem Łomżyńskiego Towarzystwa Rolniczego, od roku 1909 delegatem do rady głównej Centralnego Towarzystwa Rolniczego, następnie dyrektorem Syndykatu Rolniczego Siedleckiego, wyznaczonym po wybuchu I wojny światowej do ewakuacji i rozmieszczenia obór zagrodowych. Po wypędzeniu z rodzinnych Kosk w 1915 r. brał udział w zawiązaniu w Prużanach „Komisji z samych wygnańców”, wraz z Władysławem Glinką, Lucjanem Gieżyńskim, Stefanem Strzeleckim, Stanisławem Włodkiem, Wiktorem Jakubowskim, Janem Glinką i baronem Józefem Dangelem, który został prezesem.

Działalność w Rosji

[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1916 w Smoleńsku wraz z Władysławem Glinką, jego synem Janem, oraz baronem Janem Dangelem, zawiązali Komisję Hodowlaną Centralnego Towarzystwa Rolniczego w Rosji, która opiekować się miała inwentarzem ewakuowanym z Polski. Od roku 1917 Godlewski pełnił też funkcję delegata smoleńskiej Rady Okręgowej do Rady Głównej CKO.

Działalność po powrocie do Polski

[edytuj | edytuj kod]

Józef Godlewski po powrocie do Polski starał się przywrócić swojemu majątkowi Brulino-Koski przedwojenną świetność. Drenował pola, wprowadził uprawę buraków cukrowych, odbudowywał budynki gospodarcze i dom mieszkalny. Znany był ze swej działalności społecznej. W latach 19301935 był posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej III kadencji ze Stronnictwa Narodowego.

Zmarł w 1936 roku, został pochowany w rodzinnym grobowcu Godlewskich na cmentarzu parafialnym w Czyżewie.

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Był synem ziemianina Wincentego Józefa Godlewskiego (1825–1913), właściciela majątku Brulino-Koski oraz Marii Konstancji z Domżalskich (1827–1892), córki Walentego Domżalskiego, nadzwyczajnego referendarza stanu. Do końca życia pozostał kawalerem, nie miał dzieci.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Dokumentacja historyczno-architektoniczna wykonana na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łomży, Białystok 1982 r., Biblioteka Pracowni Konserwatora Zabytków o/Białystok, Nr 65/DWU
  • „Głos Warszawski” nr 203, 19 października 1908 r.
  • Sprawozdanie Centralnego Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskiem za rok 1909, Warszawa 1910 r.
  • W. Glinka, Pamiętnik z wielkiej wojny, t. I, II, Warszawa 1927 r.
  • J. Włodek, Pamiętniki historyczne, t. I: Dzieje zagłady ziemiaństwa polskiego południowo-zachodniej Białostocczyzny w latach 1939–1944, Ciechanowiec 2005.
  • M. Korzeniowski, Na wygnańczym szlaku... Działalność Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego na Białorusi w latach 1915–1918, Lublin 2001.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]