Kabaret pod Wyrwigroszem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kabaret pod Wyrwigroszem
Ilustracja
Nazwa Kabaret pod Wyrwigroszem
Data założenia 1990
Pochodzenie Polska Kraków
Obecni członkowie
Beata Rybarska
Łukasz Rybarski
Maurycy Polaski
Andrzej Kozłowski
Tomasz Olbratowski.
Byli członkowie
Barbara Krasińska
Aneta Kosowska
Aldona Jankowska
Krzysztof Stawowy
Wojciech Szawul
Andrzej Jurczyński
Kajetan Wolniewicz
Oficjalna strona kabaretu

Kabaret pod Wyrwigroszem – polski kabaret założony w październiku 1990 z inicjatywy Maurycego Polaskiego i Łukasza Rybarskiego, absolwentów PWST w Krakowie. Początkowo grupa nosiła nazwę Somgorsi. Obecną nazwę kabaret przyjął po reaktywacji w 1994. Pochodzi ona od lokalu Wyrwigrosz, w piwnicy którego występował kabaret[1]. Kabaret współpracuje z radiem RMF FM, m.in. realizując "Między Bugiem a prawdą" – cykl słuchowisk satyrycznych o rodzinie z Kresów.

W jednym z pierwszych autorskich programów znalazły się skecze o sex-shopach, Teleexpressie, Stanisławie Tymińskim oraz naukach przedmałżeńskich.

Kabaret wystąpił kilkanaście razy gościnnie na scenie Teatru STU. 1997 okazał się rokiem przełomowym, ze względu na udział w benefisie Iwony Bielskiej, emitowanym na antenie TVP 2 i TV Polonia.

W lutym 2008 kabaret nagrał wersję przeboju Jožin z bažin zespołu Banjo Band z Czech, zatytułowaną "Donald marzy". Utwór wykonany został w programie "Pojedynek nie na żarty" TVP 2 i zyskał rozgłos dzięki upowszechnieniu przez portale YouTube i Joe Monster.

W marcu 2013 zrealizowali teledysk do wykonanej w parodystycznej formie języka czeskiego piosenki „Ona nie tańczy dla mnie”, będącej parodią przeboju „Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend[2]. Ekipa kabaretu produkuje serial kabaretowy Kresowiacy.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład kabaretu[edytuj | edytuj kod]

Dawni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tygodnik Życie na Gorąco nr 48, 26 listopada 2015, s. 56-57
  2. Ona Nie Tańczy Dla Mnie vs Jesteś Spalona: parodia Weekendu najlepszym hitem Kabaretu pod Wyrwigroszem? (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-03-19].