Krakowski Teatr Scena STU

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr STU

Krakowski Teatr Scena STUkrakowski teatr, działający od lipca 1997 roku, będący kontynuatorem tradycji „Teatru STU”, założonego 20 lutego 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nim nieprzerwanie do dziś.

Teatr powstał z inicjatywy Krzysztofa Jasińskiego, jako instytucja która ma charakter impresaryjny, mieści się w budynku przy Al. Z. Krasińskiego 16-18 w Krakowie. Od stycznia 1999 roku teatr jest samorządową instytucją kultury, której organizatorami są Samorząd Województwa Małopolskiego i Gmina Miasta Krakowa.

W latach 70. „Teatr STU” zaznaczył swą obecność w światowym ruchu kontrkultury i kontestacji wybitnymi inscenizacjami takimi jak: Spadanie, Sennik polski i Exodus. Były one, podobnie jak wiele innych spektakli, prezentowane na najbardziej renomowanych międzynarodowych i krajowych festiwalach teatralnych. W tych propozycjach wykształciły się zręby poetyki i estetyki Teatru STU, które czynią zeń zjawisko indywidualne i rozpoznawalne na mapie współczesnego teatru. W roku 1975 teatr otrzymał status zawodowy, stał się teatrem profesjonalnym w sensie organizacyjnym, zachował jednak niezależność i szczególny klimat teatru alternatywnego. W okresie tym powstały cieszące się ogromnym powodzeniem widowiska, takie jak Pacjenci na motywach Mistrza i Małgorzaty, Szalona lokomotywa, Donkichoteria, Ubu Król czyli Polacy, grane dla wielotysięcznej widowni pod namiotem, bijące rekordy frekwencji.

Teatr znany jest również z organizowanych od lat benefisów największych polskich gwiazd, prezentowanych w TVP.

Z teatrem współpracowały wybitne postacie polskiej kultury, między innymi:
Reżyserzy i aktorzy:

Poeta - Leszek Aleksander Moczulski

Kierownik literacki - Edward Chudziński

Plastycy:

  • Dorota Ogonowska

Kompozytorzy:

Linki zewnętrzne[edytuj]