Kabel nieskrosowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piny w obu wtyczkach kabla prostego wg T568B
Piny w obu wtyczkach kabla prostego wg T568A

Kabel nieskrosowany, kabel prosty, kabel bez przeplotukabel ethernetowy używany do budowy lokalnych sieci komputerowych, gdzie wszystkie przewody skrętki w każdej z wtyczek 8P8C (najczęściej, lecz błędnie nazywanej RJ-45) kabla ethernetowego mają identyczny układ. Od strony technicznej, kabel z obu stron posiada zakończenia przewodów we wtyczce 8P8C typu T568A lub z obu stron typu T568B.

Kabel nieskrosowany jest użyteczny w przypadkach, gdy sieć będzie budowana przy pomocy urządzeń pośredniczących, takich jak router, koncentrator lub przełącznik. Można go również podłączać np. do bezprzewodowego punktu dostępu, routera Wi-Fi lub dysku sieciowego, gdyż każde z nich ma wbudowany switch (przełącznik). Początkowo kabel prosty nie mógł być używany do bezpośredniego połączenia dwóch kart sieciowych zamontowanych np. w komputerach, ponieważ powodowało to połączenie pinów pary służącej do nadawania informacji z pinami pary do ich odbioru, co kończyło się kolizją przesyłania pakietów w sieci. Do takiego połączenia wymagany był kabel skrosowany.

Dla standardu 10Base-T lub 100Base-TX
Pin Zakończenie T568A
RJ-45 TIA-568A Right.png
Zakończenie T568B
RJ-45 TIA-568B Right.png
Ułożenie pinów we wtyczce 8P8C
sygnał para kolor sygnał para kolor
1 BI_DA+ 3 Pair 3 Tip
biało-zielony
BI_DB+ 2 Pair 2 Tip
biało-pomarańczowy
Rj45plug-8p8c.png
2 BI_DA− 3 Pair 3 Ring
zielony
BI_DB− 2 Pair 2 Ring
pomarańczowy
3 BI_DB+ 2 Pair 2 Tip
biało-pomarańczowy
BI_DA+ 3 Pair 3 Tip
biało-zielony
4 1 Pair 1 Ring
niebieski
1 Pair 1 Ring
niebieski
5 1 Pair 1 Tip
biało-niebieski
1 Pair 1 Tip
biało-niebieski
6 BI_DB− 2 Pair 2 Ring
pomarańczowy
BI_DA− 3 Pair 3 Ring
zielony
7 4 Pair 4 Tip
biało-brązowy
4 Pair 4 Tip
biało-brązowy
8 4 Pair 4 Ring
brązowy
4 Pair 4 Ring
brązowy

Od początku XXI w. w urządzeniach sieciowych wprowadzano mechanizm Auto MDI-X i aktualnie każdy port sieciowy typu 8P8C obsługuje tę technologię, więc nie ma znaczenia, czy korzysta się z kabli prostych, czy skrosowanych. Ethernetowe łącza gigabitowe (np. 1000BASE-T) i szybsze oparte o transmisję poprzez skrętkę komputerową wykorzystują wszystkie cztery pary przewodów do jednoczesnej transmisji w obu kierunkach. Wynika z tego, że nie mają one dedykowanych par nadawczych i odbiorczych, w związku z czym kable krosowane nigdy nie są wymagane do takiego typu komunikacji i można korzystać wyłącznie z typowych kabli prostych[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. IEEE 802.3-2012 40.8.2 Crossover Function