Kabel krosowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: kablem krosowanym.
Patchcord w formie skrętki z wtykami 8P8C
Połączenia urządzeń sieciowych w szafie przy pomocy kabli krosowych

Kabel krosowy, kabel krosowniczy (ang. patch cord, patch cable) – krótki przewód służący do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych. Najczęściej jest on kojarzony z sieciami komputerowymi w topologii gwiazdy opartymi na okablowaniu typu skrętka, która posiada zakończenia przewodów we wtyczce 8P8C typu T568A lub T568B. Jednak coraz częściej używa się optycznych kabli krosowych (światłowodów) służących do łączenia sieciowego osprzętu optycznego, ale także do łączenia urządzeń audio/wideo.

Najczęściej kablem krosowym określa się gotowy przewód o znormalizowanej długości (½, 1, 2, 3, 5 m) zakończony z obu stron końcówkami (zwykle wtykami) zgodnymi z technologią, dla której został przygotowany:

Kable krosowe wykorzystywane są w szafach krosowniczych do łączenia elementów aktywnych (przełączników, routerów) i pasywnych (koncentratorów, paneli krosowniczych) sieci komputerowych oraz do podłączania komputerów osobistych (PC) do gniazd sieci lokalnej.

Patchcord światłowodowy typu dupleks z wtyczkami LC (górna) i ST

Przewód krosowy optyczny – są to zazwyczaj dwa włókna światłowodowe, we wzmocnionej oprawie (światłowód → akryl → I izolacja PVC → Włókno szklane lub kevlar → II izolacja PCV). Obecnie na rynku można otrzymać znormalizowane długości patchcordów, ale także wedle potrzeb odbiorcy. Przewód krosowy optyczny stosowany jest najczęściej do łączenia przełączników światłowodowych i zakończeń kabla światłowodowego w celu podłączenia konwertera. W przypadku sieci światłowodowych nie ma jednego standardu używanych wtyczek, jedynie przewagę zyskują złącza SC/PC (niebieskie) i SC/APC (zielone), a ostatnio LC (beżowe). Najpopularniejsze złącza stosowane w przewodach krosowych optycznych to:

  • SC/PC (proste),
  • SC/APC (skośne),
  • LC,
  • ST,
  • MPO, MPT,
  • E-2000 (Euro 2000),
  • FC.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]