Kafar Kila

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kafar Kila
Państwo  Liban
Muhafaza An-Nabatijja
Gmina Kada Mardż Ujun
Wysokość 540 m n.p.m.
Populacja (2009)
• liczba ludności

14 500
Położenie na mapie Libanu
Mapa lokalizacyjna Libanu
Kafar Kila
Kafar Kila
Ziemia33°16′36″N 35°33′10″E/33,276667 35,552778
Strona internetowa

Kafar Kila (arab. كفركلا) – wieś położona w dystrykcie Kada Mardż Ujun, w Muhafazie An-Nabatijja, w Libanie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska jest położona na wschodnim zboczu góry, na wysokości 420 metrów n.p.m., na południe od doliny rzeki Litani. Jest położona w odległości około 500 metrów na zachód od granicy z Izraelem.

W jej otoczeniu znajdują się wioski al-Adeisseh, Rabb et-Talatin, al-Taibeh i Deir Mimas. Po stronie izraelskiej jest miejscowość Metulla. Na wschód od wioski znajduje się zamknięte od 2000 przejście graniczne Brama Fatimy pomiędzy Libanem a Izraelem. Jest tu także wojskowa baza należąca do międzynarodowych sił UNIFIL.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po I wojnie światowej w 1918 wioska weszła w skład francuskiego Mandatu Syrii i Libanu, który formalnie powstał w 1923. W 1941 powstał Liban, który został uznany dwa lata później. W 1946 wycofały się ostatnie wojska francuskie. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny w rejonie wioski stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, atakujące pozycje żydowskie na terenie dawnego brytyjskiego Mandatu Palestyny. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948 Izraelczycy przeprowadzili operację Hiram. W dniu 30 października siły Brygady Karmeli wkroczyły do Libanu, zajmując między innymi wioskę Kafar Kila. Wioska pozostawała w rękach izraelskich do końca wojny, stanowiąc kartę przetargową w trakcie negocjacji porozumienia o zawieszeniu broni izraelsko-libańskim.

Z powodu bliskości granicy izraelskiej, Kafar Kila cierpiała podczas kolejnych wojen izraelsko-arabskich. Podczas wojny libańskiej w 1982 wioskę zajęli Izraelczycy. Do 2000 Kafar Kila znajdowała się w izraelskiej „strefie bezpieczeństwa” utworzonej w południowym Libanie. Po 1985 stacjonowały tutaj siły Armii Południowego Libanu. Po wycofaniu się w 2000 Izraelczyków, rejon wioski zajęły siły Hezbollahu. Prowadzona przez tą organizację wojna z Izraelem była przyczyną II wojny libańskiej w 2006. Na wioskę Kafar Kila spadły wówczas bomby. Po wojnie rejon wioski patrolują siły UNIFIL. Międzynarodowa pomoc umożliwiła odbudowę infrastruktury.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie.